Вимоги до навчальних кабінетів закладів освіти

 

За попередні роки, в першу чергу з причин недостатнього фінансування, чимало будівель дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів знаходилися в аварійному та малопридатному до експлуатації стані. Вони нерідко мають низьку естетичну привабливість і невиразний інтер’єр;

неупорядковані шкільні території. Упродовж останніх років Законом України «Про Державний бюджет України» передбачаються субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток регіонів, у тому числі на капітальний ремонт, реконструкцію та будівництво навчальних закладів. Керівники органів управління освітою, навчальних закладів активізували роботу з залучення благодійних внесків фізичних та юридичних осіб, спонсорської допомоги підприємств та організацій, що створює передумови для поліпшення не лише матеріально-технічної бази, а й вирішення питання щодо упорядкування інтер’єрів приміщень навчальних закладів.

Проте при цьому не завжди дотримуються санітарно-гігієнічні норми облаштування шкільних приміщень. Зважаючи на зазначене, Міністерство освіти і науки України з метою створення безпечних для здоров’я дітей і підлітків умов навчання та виховання доручає взяти під особистий контроль здійснення заходів, пов’язаних із проведенням ремонтних робіт, облаштуванням приміщень діючих, а також тих, що будуються, навчальних закладів. Необхідно звернути увагу керівників місцевих органів управління освітою, навчальних закладів на безумовне дотримання Державних санітарних правил і норм (ДСанПіН 5.5.2.008-01) “Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організація навчально-виховного процесу”, затверджених постановою Державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров’я України від 14.08.01 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України (лист від 05.06.01 р. № 1/12-1459), якими, зокрема, визначено, що:

– колір поверхні стін, меблів повинен бути жовтим, зеленим або бежевим (матових пастельних тонів);

– стеля, верхні частини стін, віконні рами та двері повинні фарбуватися у білий колір;

– усі полімерні матеріали, які використовуються при будівництві, реконструкції та оздобленні приміщень, настил підлоги, повинні мати позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи;

– навчальні заклади мають бути обладнані системами господарсько-питного і гарячого водопостачання, каналізацією;

– комплектування навчальних класів і кабінетів меблями здійснюється згідно з діючими нормативними документами.

Забезпечити безумовне виконання Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерством освіти і науки України від 20.07.2004 р. № 601 у частині оформлення навчальних кабінетів.

Зокрема, на вхідних дверях кабінету має бути відповідний напис з назвою кабінету. У кабінеті мають бути розміщені постійні експозиції відповідно до його спеціалізації:

– державна символіка;

– інструкція з безпеки праці та пожежної безпеки, правила роботи кабінету;

– портрети видатних учених, письменників, композиторів;

– таблиці сталих величин, основних формул;

– політична карта світу, політико-адміністративна карта України, фізична карта України тощо.

У класних кімнатах початкової школи необхідно розмістити: правила пожежної безпеки та дорожнього руху; класний куточок, де записано правила і обов’язки школярів, правила поведінки учнів, органи самоврядування, відображення життя класного колективу.

Кабінети мають бути обладнані також експозицією змінного характеру:

– виставка кращих робіт учнів;

– матеріали до теми наступних уроків, орієнтовні завдання тематичного оцінювання, державної атестації та незалежного оцінювання:

– додаткова інформація відповідно до навчальної програми;

– матеріали краєзнавчого характеру;

– результати експериментальної та дослідницької роботи учнів;

– результати учнівських олімпіад, конкурсів, турнірів тощо.

Матеріли мають оновлюватися при переході до вивчення нової теми.

 

Погода