Жнивуємо у перервах між дощами

Збирати ранні зернові на Золотоніщині розпочали 8 липня. Використовуючи кожну погожу годину,селяни поспішають у поле, щоб врятувати урожай. Він не такий щедрий, як сподівалися. На заваді стали весняна посуха і літні зливи, які значною мірою пошкодили ранні зернові культури. Станом на 13 липня у жнивну кампанію вступили 26 господарств, зібрано 3158 га та намолочено 6400 тонн ранніх зернових, у тому числі на 2900 га озимини отримали 6016 тонн пшениці.

У відділенні «Кропивна» СТОВ «Пальміра» збирати ранні зернові розпочали у минулу суботу. У поле вийшли усі чотири комбайни – два «Дони-1500 Б», «Славутич» та «Кейс». «Іноземця» привезли у господарство зовсім недавно й доручили екіпажу досвідченого комбайнера Миколи Дикого та його колеги Сергія Крохи.

Основний напрямок діяльності господарства – вирощування цукрових коренів, тому з 3150 га орної землі, під ранніми зерновими – трохи більше 800 га. Насіяли 402 га озимину двох елітних сортів «Фаворитка» і «Смуглянка» та суперелітного – «Трипільська». Вирощене зерно першої репродукції планували використати як насіннєвий фонд для усіх відділень СТОВ «Пальміра». З осені види на врожай були добрими й перезимувало посіяне без втрат. Але весняна спека та червневі зливи внесли суттєві корективи: замість запланованих 45-50 зараз у господарстві отримують 25-30 ц/га озимої пшениці. Ярий ячмінь колоситься на площі 430 га. Він ще достигає, тому негода пошкодила його дещо менше, ніж пшеницю. Чому не завадили надмірні опади, так це бурякам і кукурудзі. Вони добре розвинуті, корені набирають вагу. Цукристих у товаристві 560, а зернової кукурудзи – 590 га. Є ще чималий клин кормових культур, 450 га сої та 270 га соняшнику.

У зв’язку з підвищеною вологістю зерна його доочищення будуть проводити у господарстві, а лабораторні дослідження – у районній насіннєвій інспекції. Якісне насіння буде використане для посіву. Хоч зерна буде менше, ніж сподівалися, але його вистачить і для забезпечення тваринництва, і для розрахунків з пайовиками. Їх у відділку «Кропивна» – майже 900 осіб. Власники СТОВ «Пальміра» – фірма «Кернел-трейд» – ухвалили  рішення, що за орендовану землю виплачуватимуть 5% від вартості паю.

Директор кропивнянського сільгосптовариства Анатолій Ярмола зауважив, що боргів перед власниками земельних паїв господарство не має:

– Розрахунки проводимо у будь-якій формі: як грошовій, так і натуральній. Односельці переважно отримують зерно, але у разі потреби, попередивши протягом тижня, можуть забрали й вартість паю у гривнях. Ціну на продукцію затверджує рада товаровиробників, відповідно до ринкової вартості зерна. Від цього залежать і об’єми продукції, яку селяни отримають на свої паї.

У відділенні «Кропивна» зараз жнивують екіпажі Ростислава Савіська і Миколи Міщенка, Сергія Дербенцова і Олександра Петренка, Юрія Савіська і Анатолія Міщенка та Миколи Дикого і Сергія Крохи. Комбайнерам допомагають водії ЗІЛів – В’ячеслав Пономаренко, Володимир Удод, Григорій Дзюбан та Петро Гриб і Роман Удод, які зерно на тік відвозять роботягами – ГАЗонами. Солому у господарстві ще не тюкують, але цей фронт робіт, як і завжди, на пресі-підбирачі обслуговуватиме Володимир Жовнодій. Скиртуватимуть її біля ферми. Для збереження кормової бази там є необхідні приміщення. За нормальної погоди кропивнянські жниварі планують упоратися з ранніми зерновими за 10 днів.

Для Анатолія Ярмоли це 22 жнива, 7 з них – у якості керівника господарства.

– Праця селянина ніколи не була легкою. Різні роки видавалися: і врожайні, і такі, як нині, зі складними погодними умовами. Дивишся на почорніле поле з низькорослою озиминою, і серце кров’ю обливається. Але зробили усе можливе, тому будемо працювати й сподіватися на кращі часи, – підсумовує Анатолій Васильович. Як господарник, він добре обізнаний з усіма виробничими процесами, до того ж добре розуміє, що будь-яка справа має успіх, коли її робить одна команда. Ось і зараз із своїми однодумцями – заступником директора Олександром Денисенком, провідними спеціалістами: інженером Сергієм Олексієнком та агрономом Сергієм Савіськом, бригадиром тракторної бригади Миколою Погорілим втілюють у життя сучасні технології виробництва та обліку вирощеної продукції. Не залишаються поза увагою керівників господарства і соціальні проблеми жниварів. Двічі на день вони безоплатно обідають та вечеряють, відведені місця для відпочинку, бо у полі трударі світловий день: з сьомої ранку і доки не сяде за обрій сонце.

– Люди працюють від душі примушувати не потрібно. Вони розуміють, що дорога кожна погожа хвилина, – говорить досвідчений механізатор Ростислав Савісько (на фото). На своєму «Доні 1500 Б» він за сезон намолочує до 5000 тонн збіжжя. Долю хлібороба обрав не випадково: 40 років відпрацював на тракторі його батько Василь Єгорович. Тепер Ростислав жнивує разом з братом Юрієм.

Якщо у полі, куди ми завітали невдовзі після дощу було деяке затишшя, то на току робота – у розпалі. Завідує ним Марія Дзюбан. По кілька разів на день, разом з головою Анатолієм Ярмолою вони контролюють вологість збіжжя (на фото). На повну потужність працюють зерноочисні агрегати. За перші три дні жнив на тік завезли 235 тонн пшениці елітних сортів «Фаворит» та «Смуглянка». Біля техніки господарюють Анатолій Дрючило, Ігор Оболонський, Іван Шаповал та Олексій Погорілий. До речі, Олексій Дмитрович – пенсіонер з 40-річним стажем роботи, 27 з них працював на току. На час жнивної кампанії його знову запросили на підмогу. Перший рік порається біля зерна Ігор Оболонський. Йому є чому повчитися у досвідченого колеги. Завжди поруч із жниварями електромонтер Олександр Таран . Його умілі руки перебрали у кропивнянському господарстві кожен агрегат, кожен вузол жнивної та іншої техніки, тому вона працює безвідмовно.

Гаряча пора триває. Селяни розраховують на погоду і власні сили, адже хліб – найголовніше і зібрати його потрібно до зернини.

Любов МІНІНА.

«Вісник Золотоніщини», 15.07.2011 р.

Погода