Шахи – це особливий світ

З минулого року в Україні стало більше на одне свято. Відповідно до постанови Верховної Ради 20 липня проголошено Днем шахів в Україні. Багато в кого може виникнути питання: «А це ще для чого?». Як зазначили наші законодавці – свято шахів в Україні встановлене в зв’язку з вагомими досягненнями українських шахістів на міжнародному рівні та для привернення уваги суспільства, органів державної влади, громадськості до шахів, як високоінтелектуального, доступного і наймасовішого виду спорту, забезпечення державної підтримки і розвитку шахів, примноження потенціалу та популяризації шахів серед молоді.

Дійсно із всіх видів ігор, які придумані людством, шахи особливі тим, що є поєднанням спорту, науки і мистецтва. Вони розвивають пам’ять і увагу, логіку і фантазію, виховують волю, винахідливість і характер, привчають до самостійної роботи з книгою, сприяють здоровому способу життя. Граючи в шахи, ми вчимося логічно міркувати, прораховувати свої дії, передбачати реакцію суперника, порівнювати. Раніше шахи були привілеєм духовних осіб і правлячих кіл. Помічено,що багато дітей, які вміють з дитинства грати шахи, стають у дорослому житті дуже шанованими і успішними людьми.

Золотоніщина має значні шахові традиції. Вони пов’язані насамперед з тим, що любителі шахів мають постійне місце для проведення змагань. Невеличке приміщення в районному Будинку культури ставало не раз ареною захоплюючих поєдинків. Легендою шахового клубу був його засновник Леонід Легкий. Саме йому завдячує нинішнє покоління золотоніських шахістів наявністю необхідних умов для шахових баталій.

Слід зауважити, що уродженцем міста є Ісаак Болеславський (1919 —1977) — міжнародний гросмейстер, претендент на світову першість, шаховий теоретик і тренер. Велич його постаті настільки значна, що доцільно увічнити його ім’я у проведенні спортивних змагань на його честь саме в Золотоноші. Свої перші вагомі перемоги здобув під час служби в місцевій військовій частині майбутній гросмейстер Едуард Гуфельд. Саме завдяки їх іменам у різноманітних довідниках та енциклопедіях можна також побачити згадку про Золотоношу.

Скрута в державі в попередньому десятиріччі істотно вплинула на масовість заходів, які проводились в шаховому клубі. Особливо боляче спостерігати за відтоком молоді. На превеликий жаль, сьогодні в багатьох школах непросто знайти учнів, які вміють грати в шахи.

Останнім часом шахове життя в нашому краї дещо поліпшилось. За сприяння районної та міської влади проведено багато змагань, учасниками яких були спортсмени не лише Черкащини. Ряд турнірів занесено до реєстру федерації шахів України. Є певні досягнення. Серед останніх – на ІІІ Всеукраїнській спартакіаді депутатів всіх рівнів Черкащину представляли золотоніські шахісти і в командній першості зайняли друге місце, а Віра Масюк стала чемпіонкою.

Через неузгодженість дій районної та міської влади несподівано виникли непорозуміння із статусом клубу, чим швидко скористалися засоби масової інформації, що прагнуть сенсацій. Проте здоровий глузд переміг і в майбутньому шахісти всього лівобережного регіону матимуть місце для своїх заходів.

Для підняття масовості важливо об’єднати любителів шахів міста і села та проводити спільні турніри. Питання об’єднання громадських організацій для спільної роботи особливо актуальне в зв’язку з майбутніми адміністративними реформами.

 

 

Іван Малий,

кандидат в майстри спорту з шахів

«Вісник Золотоніщини», 19.07.2013 р.

Погода