Хворобу не переможено
Свій внесок у систему боротьби з епідемією туберкульозу робить держсанепідслужба Золотоніського району. У першу чергу, це – обстеження вогнищ інфекції. Фахівці розробляють
оздоровчі заходи, проводять дезінфекцію. Епідеміологи і гігієністи здійснюють контроль за дотриманням санітарного законодавства у лікувально-профілактичних установах з метою попередження захворювання туберкульозом медпрацівників і пацієнтів. Предметом особливої уваги є систематичний аналіз виконання програм вакцинопрофілактики туберкульозу і туберкулінодіагностики, плану профілактичних оглядів.
І все-таки для подолання епідемії в нашій країні не досить політичної і фінансової державної підтримки протитуберкульозних заходів, ефективної роботи всіх зацікавлених служб.
З метою своєчасного виявлення туберкульозу органів дихання дорослим проводяться профілактичні флюорографічні обстеження. Щорічним оглядам підлягає все працююче населення, а неорганізоване обстежується раз у 2 роки. На жаль, хворіють і діти. У ранньому і підлітковому віці туберкульоз може швидко прогресувати і привести до трагічних наслідків. Тому туберкулінові проби (Манту) потрібно робити регулярно (раз у рік). Думка, що це може викликати захворювання, хибна! За однією пробою Манту визначити, хвора дитина чи ні, неможливо. Але за її результатами можна судити про наявність інфекції в організмі. Позитивна реакція на пробу – не ознака захворювання, дитина потрапила в групу ризику, вона інфікована і, можливо, має потребу в профілактичному лікуванні. Його своєчасність дозволяє захистити дитячий організм від можливого переходу етапу інфікування в хворобу. Немовлятам і дітям у віці 7 і 14 років проводяться щеплення проти туберкульозу. Він може маскуватися під різні захворювання. Однак є деякі симптоми, що дозволяють його запідозрити: постійна слабкість, підвищена втомлюваність, погіршення або відсутність апетиту, зниження ваги, тривала лихоманка (частіше з невисокими показниками температури до 37-37,5°), пітливість (частіше вночі), тривалий кашель (протягом 3-х тижнів).
Пам’ятайте! Чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування!
Володимир КАРПЕНКО,
головний лікар ДЗ «Золотоніська райСЕС».
19 березня з метою привернення уваги громадськості до проблем туберкульозу Товариство Червоного Хреста організувало акцію розповсюдження серед золотонісців просвітницької літератури для профілактики цієї небезпечної хвороби. На вулиці вийшли працівники Червоного Хреста та волонтери – студенти технікуму ветеринарної медицини. Вони роздавали перехожим яскраві буклети, листівки, брошури, спілкувалися із золотонісцями. Таким чином поширили 1500 екземплярів друкованої продукції.
Бажаючі здавали гроші для підтримки тубхворих. Серед тих, хто потребує допомоги, – шестирічна дівчинка, жителька району, яка вже три роки страждає на туберкульоз кісток. Для лікування цієї тяжкохворої дитини будуть передані зібрані гроші.
Людмила ЯНЧА,
спеціаліст з питань профілактики туберкульозу та СНІДу ТЧХ.
«Вісник Золотоніщини», 26 березня 2010 р.