Чи буде мед з цього роя?
Полишаючи тривале -більш як тригодинне зібрання 27 червня у Ковтунівському будинку культури, один селянин скрушно зауважив: «Видно, не буде меду з цього роя…». Йшлося зовсім не про солодкий взяток з пасіки, а про проблему, пов’язану із майновим фондом колишнього КСП «Промінь».
Реформування колективних сільськогосподарських підприємств на Золотоніщині було проведено на початку другого тисячоліття і вже стало історією. Але в Ковтунах дебати з цього приводу тривають. У архіві колишнього управління сільського господарства (тепер – агропромислового розвитку) зберігається по одному умовному томові документів стосовно кожного села, щодо Ковтунів – таких шість!
Нинішньої весни ініціативна група селян, яку очолив Валерій Демиденко, проаналізувавши минуле, виявила, що частина майна не увійшла до пайового фонду. Було складено вичерпний перелік, до якого увійшли ферма з худобою, гній, посіяний, але не зібраний урожай на одному з полів, багато іншого. Люди згодом піддали сумніву діяльність комісії з розподілу колективної власності та легітимність рішень 2002 року.
З такого приводу 21 квітня нинішнього року відбулися збори рішуче налаштованої громади, яка скасувала старий протокол, затвердила новий склад реформаторів, оцінила майно і розподілила між співвласниками. Це зібрання мало спонтанний характер і не дотримувалось регламенту та усталених норм, його рішення, по суті, мали лишень рекомендаційний характер. Валерій Демиденко поспішив оприлюднити у районній газеті увесь список претендентів на нерозподілену колись частку майна і належні їм суми виплат, які зобов’язаний переказати правонаступник товариство «Силікат І».
Згодом селяни збиралися ще, а 27 червня скликали понад сотню власників паїв та правонаступників. Очікували візиту народного депутата України Леоніда Даценка, але обставини завадили йому прибути особисто. Проте помічник нардепа, депутат районної ради Тетяна Говоркова вже вдруге приїхала в Ковтуни, заручившись підтримкою юристів, які можуть допомогти розв’язати стару й наболілу проблему.
Більшість розуміє, що надтопізно вони спохватилися. На збори прибув і керівник «Силікату-1» Василь Плетінь. І він. і сільський голова Святослав Строкань, і активний поборник перегляду рішень більш як десятирічної давності Валерій Демиденко посилались на численні документи, серед яких багато рішень судів. Очільник «Силікату-1» зачитав акт, датований 2000-им роком, про купівлю того майна, яке люди вважають нерозподіленим. Були запитання щодо його вартості та умов реалізації. Але ж відповіді треба шукати не в галасливому залі, де кожен знає тільки свою правду!
Участь у цій зустрічі взяв помічник народного депутата Ірини Геращенко Назар Крупка. Тут він виступав з місією юридичного супроводу. Дуже компетентно пояснив, що для відновлення справедливості(а саме цього прагнуть селяни) їм необхідно відповідно до чинного законодавства створити спілку співвласників майна, уповноважені представники якої – знову ж таки у правовому полі – шукатимуть документальні підтвердження існування майна та його подальшої долі.
– Вам пропонується непростий, але єдиний можливий шлях, і то без гарантій на успіх, – зауважив у виступі перед громадою заступник голови районної ради Олександр Нагаєвський. Він такожпідкреслив, що люди довгий час терпіли несправедливість і те, що їх не чули й не хотіли слухати – не тільки в окремо взятому селі, а й загалом у державі. Тому й хочуть чесності, прозорості.
– Районна рада з повагою ставиться до кожної громади, – продовжив Олександр Нагаєвський. – Не спокушайтесь ілюзіями, що отримаєте матеріальні компенсації . Робіть кроки у правовому полі. Це забере багато часу. Шанс відстояти своє завжди залишається. Та окрім суду людського є ще й суд Божий, – такі настанови висловив він названим у залі членам ініціативної групи, які беруться за створення спілки і скликання правомочних зборів. Усі попередні ухвали мають обмежений лише інформаційним або рекомендаційним характером.
Надія КОВАЛЕНКО
«Вісник Золотоніщини», 04.07.2014