Ростимо майбутніх науковців

Пам’ятним буде літо для Даші Строкань і В’ячеслава Тараненка, які після закінчення 8 класу стали учасниками археологічної експедиції «Молюхів Бугор-2021». Експедиційний загін складали учні черкаських шкіл № 18, 28, 32, студенти-практиканти ЧДТУ та ЧНУ імені Б. Хмельницького. Представників маленької сільської школи, яку знають в Черкаському обласному центрі роботи з обдарованими дітьми, включили до складу загону, оскільки в попередніх розкопках заклад успішно представляли Ростислав Нетудихатка та Дмитро Мірошніченко. Останній протягом двох років займав друге місце на обласному етапі конкурсу-захисту робіт Малої академії наук України в секції «Археологія».

Організатором експедиції була Тетяна Миколаївна Нераденко, кандидат історичних наук, автор багатьох наукових робіт з археології та краєзнавства. Її багаторічна наукова, краєзнавча та педагогічна праця сприяють пізнанню історичного минулого не лише Черкащини.

Експедиційний загін

Даша і В’ячеслав у складі колективу однодумців розкопували відому археологічну пам’ятку Черкащини і України – поселення доби неоліту та енеоліту Молюхів Бугор, яке розташоване в заплаві Тясмину неподалік села Новоселиця Черкаського району. Саме тут мешкали давні племена Середнього Подніпров’я у другій половині VI – першій половині IV тисячоліття до н.е.

Даші було легше працювати, адже поруч з нею був учень Черкаської школи №28, на якого покладалася найважча праця – викидати розкопану землю у відвал. Вона ж ретельно вивчала культурний шар поселення за допомогою саперної лопатки чи шпателя, переглядала грудки землі з тим, щоб не пропустити найдрібніші знахідки. А пізніше, коли стінки і дно розкопу готували для фотографування, Даша опанувала методику вирівнювання стінки розкопу під керівництвом Сергія Ворошніна, вчителя Черкаської школи №20, який сам починав розкопки Молюхового Бугра учнем 8 класу ще у далекому 1998 р.

Славику довелось важче. Так сталося, що у нього не було напарника в квадраті і він самотужки працював, виконуючи усі роботи. До того ж у його квадраті був виявлений потужний і міцний шар глинистого запливу. Основним інструментом для нього здебільшого була велика підбірна лопата, якою він викидав важку землю у відвал. Але не дивлячись на це, вже в перший день розкопок він знайшов найкращу знахідку дня – дрібнесенький крем’яний скребок доби неоліту.

Тетяна Миколаївна після закінчення експедиції відзначила, що Даша і Славик, не дивлячись на відсутність досвіду, були працьовитими і терплячими, сумлінними і спостережливими, дуже відповідальними копачами, що дозволило їм знайти багато цікавих знахідок неолітичного та енеолітичного періоду – фрагментів кераміки, знарядь із кременю, кварциту, пісковику. У квадраті Даші було виявлено також верхню частину (голову і руки) давнього поховання, нижня частина якого була досліджена ще у 2004 р. в 14 метрах південніше. А в квадраті Славика на рівні сіро-жовтого передматерикового шару було зафіксовано заглиблений господарський об’єкт (велику господарську яму або невелике куренеподібне житло). Отже, обидва учні своєю працею внесли неабиякий внесок в розкопки відомої археологічної пам’ятки Черкащини.

Експедиція складалася не лише з розкопок. Було здійснено цікаву краєзнавчу подорож до сусіднього села Суботів, де юні археологи долучилися до святих місць для кожного українця, до землі й історії, пов’язаної з гетьманом України Богданом Хмельницьким.

Учасники розкопок проживали в наметовому містечку, купалися в Тясмині, готували їжу на вогнищі. грали в настільні ігри (шахи, шашки, нарди, ін.), спілкувалися один з одним. А увечері біля нічного вогнища співали та слухали українські пісні.

В останній день експедиції Даша і Славик разом з іншим учасниками пройшли випробування у квесті-заліку «Польова археологія», отримали нові археологічні імена та були посвячені в археологи, отримавши на згаду фрагменти справжніх грецьких амфор.

Археологічна експедиція, в якій учні закладу брали участь, це не просто праця і відпочинок під час літніх канікул, це – початок майбутньої пошуково-дослідницької діяльності в Малій академії наук України. Тепер Даша і В’ячеслав будуть досліджувати результати розкопок, вивчати обрані теми, готувати науково-дослідницькі роботи для участі у Всеукраїнському конкурсі-захист Малої академії наук України.

Два тижні в експедиції пролетіли за свідченням учасників розкопок дуже швидко. Вони повернулися додому, набувши нових друзів та незабутніх вражень. А ще мають велике бажання взяти участь в наступних експедиціях. Це свідчення вдалого проведеного часу влітку.

Погода