Перше районне свято українського вареника

Кожна країна має свій кулінарний бренд. У нас, на Україні, — це вареники! За звичаєм гостя у нас зустрічають хлібом-сіллю і пригощають варениками.

Цікаву традицію започаткував у цьому році територіальний центр соціального обслуговування. У районному будинку культури з нагоди 25-річчя створення організації ветеранів України за ініціативи директора центру Леоніда Шпильового та завідуючої відділенням соціально-побутової адаптації Валентини Лебедєвої було організовано грандіозне свято українського вареника.

Щоб захід вийшов цікавим, йому передувала величезна робота восьми відділень сіл Домантове, Бубнівська Слобідка, Зорівка, Гельмязів, Коробівка, Піщане, Чапаєвка та Шабельники. Готуючись до свята, господині місили тісто, добирали начинки, співали і вивчали історію знатного смаколика. Тепер кожна з них знає, що вареники — обрядова страва давніх українців, яка дійшла до нас, напевне, з часів трипільської культури. Молодий місяць символізував собою жіноче начало, а вареник був його праобразом. З появою на небі молодика наші прадіди конче мусили помолитись, щоб щастило цілий місяць. Аби небесне світило сприяло добробуту людей, йому робили дарунок у вигляді вареників. Ті, що начинені пшоняною кашею, сприймались прадідами як символ майбутнього урожаю; начинка з грибів сприяла чоловічій силі, а з риби — жіночій; начинені посіченими курячими яйцями та зеленню наділяли великою життєтворчою силою; вареники з маком означали багатоманітність світів та зоряного безмежжя; з вишнями або дикими черешнями вважались чарівними… Особливе ж місце займали вареники з сиром — символ примноження та достатку. У народних казках та замовляннях «молочна ріка з кисільними берегами» уособлює земний рай. «Щоб ти жив як вареник у сметані» — це побажання доброї хатньої магії, аби в тебе, у твоїй родині і в твоєму краю все було в цілковитій гармонії і достатку. Кожен колектив із такими знаннями за своїм оригінальним рецептом готував вареники. Гостям та членам журі запропонували скуштувати страву із картоплею, печінкою, вишнями, калиною та іншими начинками. Смачно вийшло! Відкриваючи свято українських традицій, голова районної ради Микола Собченко наголосив, що всі наші проблеми ми вирішимо, якщо будемо добрішими і уважнішими одне до одного, а наші прадавні звичаї у цьому допоможуть.

Вправні господині виявили не лише кулінарні здібності, а ще й продемонстрували неперевершений артистизм та істинно народні таланти. «Ой, дарі-да-райда», «Ой, мамцю моя», «Ой, гиля, гиля, гусоньки на став», «Ой, дощ, іде дощ» — співали у етнотворах. Виводили дуже ліричні і сповнені доброго гумору народні пісні. «Вареники непогані, вареники у сметані! Їжте на здоров’я!» — щиро припрошували вони.

Кожен, хто побував на святі, поринув у атмосферу народних традицій, ще раз переконався, що наша національна риса — гостинність. Особлива заслуга в організації та проведенні свята належить директору терцентру Леоніду Шпильовому. Він особисто продегустував кожен вид кулінарного шедевру та як гостинний господар рекомендував усім пригоститися півмісяцево-серпиковим дивом — найвидатнішим і найорганічнішим наїдком багатьох поколінь українців.

Компетентне журі визначило кращих майстрів вареничних справ. Вони здобули перемоги у номінаціях: «Найсолодші вареники», «Найсмачніші вареники з солоною начинкою», «Найпухкіші вареники», «Вареники з найоригінальнішою начинкою», «Найбільший вареник свята», «Найкраще оформлення страви», «Найкраща презентація страви», «Вареники найоригінальнішої форми». І одержали за це подяки.

Успіх свята забезпечили всі учасники творчих фольклорно-кулінарних колективів та їхні невтомні, ініціативні, запальні і винахідливі культорганізатори відділень соціально-побутової адаптації — Ганна Григорівна Цибуля із Домантового, Катерина Яківна Гладка із Бубнівської Слобідки, Ніна Іванівна Василенко із Зорівки, Віра Миколаївна Лобунець із Гельмязова, Людмила Вікторівна Сліпченко з Коробівки, Любов Петрівна Шеремет з Піщаного, Віра Іванівна Гвоздь із Чапаєвки та Наталія Петрівна Коцар з Шабельників.

Кожен, хто побував на святі українського вареника, отримав величезний позитивний емоційний заряд і вкотре переконався у самобутності і невичерпності наших народних традицій. Ми переконані, що такий фестивальний почин стане візитівкою територіального центру і поповнить скарбничку славних традицій відділення соціально-побутової адаптації.

Лариса СЛЮСАРЕНКО, завідуюча відділенням територіального центру соціального обслуговування

«Вісник Золотоніщини», 20.04.2012 р.

Погода