З історії Золотонощини. КОВТУНИ
За царизму село Ковтуни було відстале, убоге, люди затуркані. Більшість селян не мала, своєї землі, а працювала у місцевих куркулів, або ішла інколи навіть цілими сім’ями на заробітки, в економії Таврії.
Майже 95 Процентів селян були зовсім неписьменними. Культурно-освітніх заклади у селі теж не було. Тільки Жовтнева соціалістична революція принесла ковтунянам щастя. Об’єднавшись у колгосп імені Ілліча, селяни одержали від Радянської влади землю їм вічне користування. Зараз колгосп імені Ілліча — багатогалузеве господарством, на полях якого працює 7 потужних тракторів. В господарстві є чотири вантажних автомобілі та багато інших машин, які полегшують працю хліборобів.
Лише після Великої Вітчизняної війни в колгоспі побудовано кілька нових тваринницьких ферм, електростанцію, кузню, млин, встановлено вітродвигун. Закінчується спорудження типового корівника на 200 голів. Успішно йде будівництво польового стану, для механізаторів. Багато колгоспників у селі побудували собі хороші світлі будинки та культурно упорядкували свої садиби. В селі також збудовано новий магазин.
Незрівнянно зросла і культура нашого села. До послуг трудящих — амбулаторія, хата-родильня, дитячі ясла, середня школа, клуб, бібліотека тощо.
Лише після Великої Вітчизняної місцеву середню школу закінчили понад 130 дітей колгоспників. Частина з них вчиться в інститутах.; і технікумах, а переважна більшість працює в колгоспі: на фермах, у ланках, трактористами, шоферами тощо. Інші по путівках райкому комсомолу поїхали працювати на шахти Донбасу та цілинні землі.
Багато молодих ковтунян одержали вищу освіту. Так, дочки колгоспного конюха Петра Лазоренка Катерина та Ганна, а також син Іван здобули вищу педагогічну освіту і зараз працюють вчителями у школах району. Сім’я багатодітного колгоспника Івана Свояка складається з 9 осіб. Син Микола вчиться в Київській сільськогосподарській академії, дві дочки — в інституті, а менші діти навчаються в місцевій, середній школі.
Великою популярністю серед трудящих села користується хор сільського клубу (керівник В. Ф. Клименко), відомий не лише в нашому районі, а й за його межами.
Його учасники в минулому році одержали на районній олімпіаді художньої самодіяльності кубок району, а в цьому році на обласному фестивалі 29 учасників хору і танцювальної групи одержали жетони і дипломи першого ступеня та кубок області.
Добре працює в селі і лекторська група. Щотижня в сільському клубі члени місцевої групи Товариства для поширення політичних і наукових знань читають для трудящих села доповіді та лекції.
Ф. ГАЙ, учитель Ковтунівської середньої школи.
Районна газета «Прапор Леніна», 1958 р.