Покрова – свято релігійне, національне, родинне
14 жовтня в Україні відзначається одне з у найбільш шанованих православних свят – Покрови Пресвятої Богородиці, в народі його ще називають Третя Пречиста. Цього дня ми з вдячністю і вірою приймаємо заступництво і клопотання за нас перед Богом Пресвятої Діви Марії, згадуємо історичні події далекої Візантійської епохи, з якої походить християнське свято.
У цей день ми вшановуємо славних українських козаків, покровителькою яких вважається Богородиця. Це свято також і родинне, бо пов’язане з сімейними цінностями і традиціями, шанобливим ставленням до ідеалів жіночності та материнства. І тому, мабуть, недарма існує слушна думка і в істориків, і в духовенства, щоб це важливе для нації свято в перспективі віднести до тих, що відзначаються на найвищому державному рівні.
Свято Покрови має древню історію, бо воно відзначається на честь події, яка відбулася багато сотень років тому —- на початку X століття у Константинополі в часи Візантійської і імперії. Тоді вороги оточили місто. У Влахернському храмі молилися патріархи, імператор, зібралися багато мешканців міста. Всі молилися Богові, щоб Він захистив столицю Візантії від ворогів. У цей час блаженний Андрій Юродивий зі своїм учнем побачили у видінні, як від вівтаря вийшла в оточенні багатьох святих Богородиця і, знявши з голови покров, простерла його над тими, хто молився, — ніби покрила їх. Це була ознака того, що Діва-Богородиця покриває своїми молитвами і своєю милістю всіх, хто звертається з молитвою до її Сина, Господа нашого Ісуса Христа.
А в цей момент на морі піднялася буря, і ворожі кораблі повернулися на свою землю, а Константинополь, під Покровом Божої Матері, був врятований.
З тих давніх часів це свято дуже вшановувалося в Русі. Багато храмів було збудовано на його честь. А особливо свято Покрови шанувалося українськими козаками, тому що вони як воїни, які стояли на захисті віри християнської, були постійно в небезпеці. Але покладали свою надію на Бога і молилися до Богородиці, щоб вона захищала їх, покривала своїм покровом і визволяла від несподіваної смерті. Саме тому в усі козацькі часи головний храм в центрі Січі був на честь Покрови Пресвятої Богородиці — свято вважалося престольним для козаків. Звідси виник і особливий, притаманний тільки Україні, вигляд ікони Покрови Пресвятої Богородиці — козацька Покрова. На ній Діва Марія зображена такою, що простирає свій покров, свій омофор над козаками, над гетьманами, над духовенством, які моляться і з надією звертають до неї свої погляди.
14 жовтня особливий день для ковтунян, оскільки цього дня в селі – храмове свято. Велична церква в центрі села до цього дня набула особливого вигляду.