Захазяйнувалися !!!

 

Ідеш будь-якою вулицею і перше, що кидається в очі – сміття. Спішиш у Золотоношу на базар і відразу бачиш у місті – купи сміття, їдеш на пляж,

щоб перепочити від задухи і спеки – і не можеш знайти нормального місця біля води, бо кругом розкидані гори сміття. Прямуєш у ліс відпочивати з друзями – а потрапляєш на звалище сміття. Заср… Захазяйнувалися. Сміття, сміття, сміття… Скрізь. Воно вже переслідує людей: біжать за перехожими поліетиленові пакетики, біля сміттєвих баків пляшки утворюють смугу перешкод, а вітер розносить нав’язливий гниючий запах.

У Середньовіччі зі сміттям швидко розправлялися – просто викидали з вікна, а нечистоти виливали на вулицю. Сьогодні більшість міст і сіл України живуть, як у Темні Віки! За даними екологів, кожен українець щороку створює близько 220-250 кг твердих побутових відходів. Вражаючі цифри! Особливо, якщо згадати, що в умовах лісу папір розкладається протягом 2 років, консервна бляшанка – понад 90 років, поліетиленовий пакет – понад 200, скло – понад 1000!

Отже, люди, замисліться! Куди діваєте сміття? І чи не повернеться воно до вас і ваших дітей хворобами, поганим довкіллям, неохайністю вулиць.

Спалювання сміття стає основним джерелом забруднення повітря. Коли непотріб просто закопують у землю, відбувається забруднення ґрунтових вод, утворення метану, просідання ґрунту.

Спільно на боротьбу зі сміттям!

Проблема очищення Золотоніського району від сміття розглядалася 12 липня на спільній нараді райдержадміністрації та міської ради з питань незадовільного санітарного стану сільських населених пунктів району та територій, прилеглих до м. Золотоноша. Ініціатором проведення засідання стала голова РДА Оксана Криницька. Вона розкритикувала ситуацію, що склалася, і з акцентувала увагу присутніх на ліквідації засміченості та забур’яненості Золотоніщини. Основною причиною цього негативного явища вона вважає звичку деяких міських жителів вивозити сміття на узбіччя доріг, у лісосмуги та на території сіл. Вина за незадовільний санітарний стан лежить і на працівниках міліції, які повинні контролювати і карати за несанкціонований вивіз сміття.

У нашому районі проблема вирішується набагато краще, ніж у місті. Наприклад, у Кропивнянській і Піщанській сільських радах давно заключені договори з приватниками на вивезення сміття. Центральні вулиці сіл чистіші. Тоді ж як місто не лає за жахливі звалища, неприбрані сміттєбаки і захаращені брудом провулки, тільки ледачий.

За підсумками наради голова РДА з метою недопущення забруднення населених пунктів району, прилеглих до м. Золотоноша, доручила підготувати рекомендаційний лист міському голові Олексію Корпаню щодо проведення роз’яснювальної роботи серед підприємців, міських жителів стосовно упорядкування приватних та орендованих територій. Заступник голови РДА Оксана Головата внесла пропозицію відновити проведення щоп’ятниці санітарних днів, у яких брали б участь усі підприємства та організації міста й району. Ця традиція існувала і раніше, тепер настав час її реанімувати.

Начальник відділу житлово-комунального господарства Наталя Рікун вважає, що для налагодження санітарного стану у районі потрібно зробити такі кроки:

– сільським радам паспортизувати всі сміттєзвалища району та укласти договори-ліміти на розміщення твердих побутових відходів;

сільським головам налагодити співпрацю з керівниками підприємств, які знаходяться на території їхніх населених пунктів, для обслуговування та вивезення сміття на сміттєзвалища;

усім відповідним інстанціям посилити штрафні санкції щодо порушників санітарного стану на території району;

– підвищувати самосвідомість громадян;

– повідомляти сміття сільським головам і природоохоронним інспекціям про незаконне вивезення.

Думки сільських голів про методи боротьби із засміченням населених пунктів:

Надія Третяк, с. Каленики:

Паспорт на сміттєзвалище у нашому селі є. Але дуже проблематично виготовити державний акт на землю, на якій розташоване сміттєзвалище. Тільки 5 тис. грн. бере проектна організація, 1,5 тис.грн.- різні відповідні інстанції. Не кожній сільській раді це по кишені. Хоча цього року ми заклали у бюджет таку суму.

Вважаю, що вирішення проблеми зі сміттям залежить у першу чергу від свідомості і виховання людей. На сесіях сільської ради ми неодноразово порушували питання (до речі, депутати його підтримували), щоб раз на два тижні централізовано вивозити сміття із села. Обійшлося б це людям по 5 грн. з двору. Але населення не схвалило цієї ініціативи.

Сергій Сало, с. Коробівка.

Нещодавно наша сільська рада «поборола» величезне сміттєзвалище, яке, до речі, створили не ми, це ті, хто мимо проїжджав і викидав із багажників своїх авто увесь непотріб. Ліквідація сміттєзвалища обійшлася нам у 14 тис. грн. Землі, яку можна було б виділити під нове сміттєзвалище, у нас у сільській раді немає. Мої пропозиції щодо ліквідації сміття такі: організувати графіки чергування спільно з депутатами та лісничими, об’їжджати територію сільської ради і виявляти порушників, які викидають відходи у недозволених місцях. Потрібно жорстоко карати цих людей. І не тільки штрафами, а й виправними роботами. Щоб місяцями прибирали ті місця, які забруднили. Тоді бажання розкидати свій непотріб швидко зникне.

Р. S. Чому в Європі, або навіть у поодиноких містах України (наприклад, у Миргороді), питання сміття не стоїть так гостро? Адже не можуть населяти одну територію Землі люди-розумні, гомосапієнси, а іншу неандертальці. Зрозуміло, коли кожен усвідомить власну відповідальність за екологічну ситуацію у своєму селі і у своїй країні, хижацьке забруднення природи зменшиться бодай на трошки.

Ольга ЧУКМАРОВА

«Вісник Золотоніщини», 16 липня 2010 р.

 

Погода