Єдине, що рухається, це – пальці на кнопках мишки

Фізична культура починається з дому, з власної сім’ї. Сьогодні стало престижно підвозити дитину до школи, щоб вона зайві 600-800 м не пройшла пішки. Головні принципи батьків: одягти, взути, нагодувати. На жаль, екзотикою стала картина, коли зранку батьки з дітьми вирушили на пробіжку, зробили зарядку чи ввечері пішли разом грати в теніс або волейбол. Винятком може бути сім’я, де батько працює вчителем фізкультури і привчає змалку дітей до тренувальних занять.
Чи пропагують зараз фізичне виховання у близькому чи рідному колі? Як фізична культура впливає на школярів? З цими запитаннями ми звернулися до заступника головного лікаря ЦРЛ Сергія Федоровича Козака:
— Фізична культура — єдиний предмет, який дає здоров’я в школі. Древні греки, бажаючи підкреслити нікчемність співрозмовника, казали: та він же не вміє ні читати, ні писати, ні плавати. Тобто плавання визначалося як фізична необхідність людини. Сьогодні цей вид спорту — це вже висока культура, а бігати, стрибати, штовхати м’яч — це обов’язково — це фізичне виховання.
— Як Ви можете прокоментувати трагічні випадки, що трапилися на уроках фізкультури у різних школах України?
— Висоцький співав: «Я на 10000 пробежал как на 500, пробежал я метров 200 и упал, а жалко». Діти, обминаючи фізичну культуру, відразу переходять до спорту. У цьому вся трагедія. Якщо діти біжать 100 м, але не мають уявлення, що таке низький старт, колодки, крок, і при цьому складають нормативи, то що тут можна сказати?.. Школярі не підготовлені до навантажень. Не всі можуть бути чемпіонами, але фізичною культурою має займатися кожен. Повинні бути рухи, навантаження на м’язи, підготовка до майбутнього життя, як жінок, так і чоловіків.
Проблеми з коліном чи зором не вплинуть на стан дитини при грі у баскетбол, а от непідготовлена серцево-судинна система може дати збій. Альтернативою для частини дітей можуть стати такі види спорту як шахи, кульова стрільба, плавання. На жаль, бідність нашої країни не дозволяє школярам вільно займатися, скажімо, плаванням у навчальному закладі. Я свого часу був у Сполучених Штатах, там всі діти чимось займаються: той з першого класу волейболом, хтось баскетболом чи американським футболом. У них є база: красивий, великий спортмайданчик, басейн і т.ін.
Єдине, що рухається, це – пальці на кнопках мишки
— Що Ви можете сказати про загальний стан здоров’я дітей?
— Він такий, як був і за часів моєї молодості. Єдине, що зменшилася рухливість населення. Раніше дозвілля було синонімом до таких понять як вулиця, велосипед, м’яч, стадіон. Ми рухалися, тренували м’язи. 16 км до річки їздили на велосипедах, купалися. Зараз весь вільний час біля комп’ютера. І єдине, що рухається, це — пальці, які б’ють по клавіатурі та кнопках мишки.
Такого фізкультурного руху, як у 60-70-ті роки минулого століття сьогодні немає. Фізичне навантаження не повинне закінчуватися школою. Гіподинамія охоплює все більшу частину населення, а спортивні досягнення хотілося б зберегти. У цьому полягає проблема. Вчителі заохочують до спорту, хоча немає елементарного фізичного виховання. Для спорту має йти відбір кандидатур, а фізкультурою повинен займатися увесь клас.
Є фізична культура як частина загальної культури людини і є спорт з його нормативами, навантаженнями та успіхами. І якщо не буде цього розмежування — будуть проблеми.

Підготувала Алевтина НАДЕМСЬКА
«Вісник Золотоніщини», 3.02.2012 р.

Погода