У намоленому місці легше жити

Золотоніська земля, якщо сама не народить геніїв, то притягне до себе великих людей, які своєю присутністю освятять її. Наш край удостоївся великої шани – по ній ступали святі Софроній Іркутський та Лука Крим­ський.

Валентин Феліксович Войно-Ясенецький народився 27 квітня 1877 року в Керчі у сім’ї аптекаря. “Згодом його родина перебралася в Україну, в Золотоношу, – пише біограф Войно- Ясенецького Марк Поповський. – Там знайшлося місце амбулаторного лікаря”. В одному з архівних документів у підрозділі “Рух медичного персоналу” знаходимо буквально такі рядки: “За Деньгівською ділянкою. Лікар фон Крузе звільнений зі служби з 21 червня 1908 року, а його місце посів лікар Ясенецький-Войно”. Так майбутній святий опинився в невеличкому селі Деньги, що за два десятки кілометрів від Золотоноші.

Святого Луку Кримського шанують у багатьох країнах світу. Греки звертаються до нього з молитвами так само часто, як українці до святого Миколая. Сподіваюсь, колись на території нашої районної лікарні на честь святого Луки буде побудовано капличку.

Сьогодні Золотоношу вже не соромно показати туристам. Добре, якби про перебування в місті цієї великої людини жителям та гостям нагадувала меморіальна табличка або пам’ятник чи пам’ятний знак.

Мені пощастило побувати на Закарпатті. Увагу привертала велика кіль­кість скульптурних зображень Христа та Богородиці. Деякі з них встановлені на подвір’ях житлових будинків. Пояснення екскурсовода про призначення таких скульптур було дуже ємким. Ці зображення встановлені на тих місцях, звідки вирушали в далеке паломництво, або, якщо в домі сталося якесь лихо. Рідко який житель карпатського краю пройде мимо святині без молитви. А жити на намоленому місці легше.

То чи не варто встановити пам’ятник святителю Луці на пагорбі біля лікарні, щоб кожен перехожий підніс до неба молитву, яка подарує надію на одужання хворим і допоможе в нелегкій праці медикам.

Віталій ПОБИВАНБЦЬ, лікар

***

У центральній районній бібліотеці відбувся захід – вшанування пам’яті професора, доктора медицини та архієпископа Святого Луки Кримського (Войно-Ясенецького) під назвою «Войно-Ясенецький: дві грані однієї долі».

Сюди завітали студенти ветеринарного технікуму, працівники закладу та краєзнавець-аматор, лікар ЦРЛ Віталій Побиванець. Вони мали нагоду по­дивитися кінокадри з життя великого святого, моменти його творчого шляху. Цікаві факти з життя Войно-Ясенецького переповів дослідник історії рідного краю Віталій Побиванець.

У центральній районній бібліотеці проходить книжкова виставка «Войно-Ясенецький – український діяч і лікар».

Алевтина НАДЕМСЬКА

«Вісник Золотоніщини», 27.04.2012

Погода