Що болить охороні здоров’я

Відбулося традиційне підсумкове засідання медичної ради, на яку звіти про діяльність галузі охорони здоров’я в цілому та педіатричної служби зокрема у 2011 році подали головний лікар ЦРЛ Сергій Примак та його заступник з питань дитинства та пологової допомоги Сергій Козак. Першочерговими проблемами були і залишаються: кадрове забезпечення, у першу чергу — медичних закладів сільської місцевості; переорієнтація первинної медико-санітарної допомоги на загальну практику — сімейну медицину;  оптимізація мережі лікувально-профілактичних закладів у сільській місцевості.

Старіє населення, а з ним — і лікарі

За даними медиків, торік у районі народилося 697 дітей, померло — 1281 людина. Народжуваність компенсує смертність тільки на 54 відсотки. Дітородна активність знижується. Основна частина смертей спричинена хворобами системи кровообігу, новоутвореннями, хворобами органів дихання та зовнішніми факторами. Зменшення питомої ваги дітей віком до 17 років, збільшення частки осіб похилого і старечого віку, особливо у сільській місцевості, обумовлюють рівень і динаміку демографічного «навантаження». По всіх сільських лікарських дільницях ці показники вищі від середньообласних та середньоукраїнських. Заклади охорони здоров’я відчувають дефіцит лікарських кадрів. У Лукашівській амбулаторії працює тільки стоматолог, у Пальмірській дільничній лікарні медичну допомогу надає лікар терапевт пенсійного віку і дві посади терапевтів не укомплектовані, у Деньгівській амбулаторії працює лікар стоматолог, але немає сімейного лікаря, у Піщаному не укомплектована посада терапевта, працює лише педіатр. Третина лікарського складу (32,1%) — пенсійного віку, це значно перевищує середній показник по Україні (24,5%).

 Головний дефіцит — гроші

На утримання установ охорони здоров’я району торік витрачено більш як 36,5 млн грн. Однак ці кошти покривають фінансові потреби галузі лише на 56,7 відсотка. Найболючішою проблемою для пацієнтів є медикаментозне забезпечення у стаціонарах, а для окремих категорій населення і хворих — одержання пільгових ліків. Харчування хворих у більшості медичних закладів — вкрай недостатнє. Дефіцит фінансового забезпечення обумовлює недоотримання державних гарантій стосовно надання безоплатної медичної допомоги населенню. Незадовільним є матеріально-технічне оснащення: практично вичерпано ресурс лікувально-діагностичного та іншого обладнання і санітарного транспорту. Кошти на капітальні ремонти виділяються не планово, а для ліквідації аварійних ситуацій. На думку головного лікаря, зберегти охорону здоров’я як

цілісну систему можна лише за умови суттєвого збільшення видатків на її утримання: як шляхом підвищення фінансового нормативу бюджетного забезпечення на одного жителя, так і через запровадження системи багатоканального фінансування галузі (на часі ухвалення Закону України про загальнообов’язкове державне медичне страхування).

 

Підводить система кровообігу і прогресують новоутворення

Загальна та первинна захворюваність населення в цілому та за всіма віковими категоріями має тенденцію до зниження. Перше рангове місце у структурі загальної захворюваності займають хвороби системи кровообігу, друге — органів дихання, третє — органів травлення. Патології системи кровообігу впливають на якість та тривалість життя дорослого населення. Зокрема, зріс показник захворюваності на інсульти. Торік у районі 277 дорослих вперше отримали групу інвалідності. Серед причин втрати працездатності лідирує онкологічна патологія, далі йдуть хвороби органів кровообігу, кістково-м’язової системи та травми. За 2011 рік онкологічною службою взято на облік 267 хворих. За останній час спостерігається тенденція до зростання числа злоякісних новоутворень. Можливість на успішність лікування онкохворих залежить від своєчасної діагностики. 23

відсотки пухлин виявлено при профілактичних оглядах. Незадовільний стан діагностики злоякісних новоутворень на Новодмитрівській, Бубнівсько-слобідській та Піщанській лікарських дільницях (загальна занедбаність складає відповідно 60, 33,3 та 30 відсотків). Найбільш видимі пухлини — це рак легень (33 випадки), молочної залози (28), шкіри (25), крові (22), шлунка (18). Питома вага занедбаних випадків меланоми та раку молочної залози у сільських жителів перевищує середньорайонні показники. Пізня діагностика злоякісних патологій обмежує можливості для лікування хворих. Онкологів турбує низька якість профоглядів.

Лікарня прагне бути доброзичливою до мами й дитини

Основним показником роботи педіатричної служби є смертність малят. Торік 8 дітей були мертвонароджені, 5 померло до року. — Ці 8 випадків свідчать про проблеми акушерської служби в питанні нагляду за вагітними, — вважає Сергій Козак. Серед головних актуальних завдань він називає завершення ремонту дитячого інфекційного відділення ЦРЛ, яке є базовим для лікування дітей першого року життя, укомплектування пологового відділення медичним обладнанням, яке дозволить впроваджувати новітні перинатальні технології, подальшу реалізацію програми «Репродуктивне здоров’я» та роботу над присвоєнням закладу статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини». На порядку денному і кадрові питання: потрібні сімейні лікарі для Лукашівської та Бубнівськослобідської лікарських дільниць, невролог, офтальмолог і хірург для дитячої поліклініки ЦРЛ. Відповідно до програми «Репродуктивне здоров’я» у 2011 році закінчилася реорганізація акушерського стаціонару та ремонт жіночої консультації (це обійшлося у 90 тис. грн). Акушерське відділення розгорнуто на 22 ліжка, у тому числі 5 для патологій вагітності. Функціонують індивідуальний пологовий зал, 3 індивідуальні пологові палати, індивідуальний пологовий Мельцеровський бокс та 7 окремих післяпологових палат. Торік за 27 400 грн бюджетних коштів придбано низку обладнання для пологового відділення.

 

Здоров’я з вадами

За даними на початок цього року, на обліку в Золотоніській ЦРЛ перебуває 260 дітей-інвалідів. Торік на первинну інвалідність вийшло 29 дітей (20 — жителі сіл району, 9 — міста). Серед причин першість посідають психоневрологічна група патологій (11 осіб) та вроджені вади розвитку (5). Зросло число злоякісних захворювань. Випадки виходу на інвалідність, що пов’язані з перинатальним періодом, свідчать про проблеми реабілітації дітей, які зазнали гіпоксично-ішемічного ураження центральної нервової системи під час пологів. Оформлення інвалідності у підлітковому віці пов’язане із загостренням хронічних недуг.

 За матеріалами медичної ради ЦРЛ

 P.S.23 лютого відбулася підсумкова медична колегія головного управління охорони здоров’я ОДА, де підбито підсумки роботи галузі охорони здоров’я у Черкаській області. Попри труднощі, які переживала медицина у звітному періоді,

Золотоніська центральна районна лікарня посіла друге рейтингове місце. На думку головного лікаря ЦРЛ Сергія Примака, це свідчить про високий професіоналізм наших лікарів та належний рівень надання допомоги населенню. У подальшому зусилля керівництва лікарні та всього її кадрового складу будуть спрямовані на поліпшення матеріальної бази лікувально-профілактичних установ та підвищення якості медичних послуг.

«Вісник Золотоніщини», 16.03.2012 р.

Погода