Мороз – це не тільки рум’яні щічки, а й травми та обмороження

Це видно зі стрімкого росту кількості викликів швидкої допомоги та збільшення числа пацієнтів травматологічного відділення. Звичайно, мінусова температура за вікном – не привід сидіти в чотирьох стінах. Але, насолоджуючись морозцем, варто пам’ятати про заходи безпеки. Постраждати від переохолодження можна й при плюсовій температурі: нижче, ніж +7° — і вже є загроза здоров’ю. Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло, найпершими замерзають пальці рук і ніг, а далі вже судини, м’язи, нерви й навіть кістки.
На холод краще вдягатися багатошарово, замість однієї теплої кофти – кілька легких. Слід захищати відкриті ділянки шкіри, використовуючи рукавички, шарф, піднімати комір. Можна пострибати, але не до втоми, бо втомлена людина швидше мерзне. Не завадить термос із гарячим чаєм чи кавою, якщо йдете надовго.
При переохолодженні допомога нескладна: зігрітися в теплому приміщенні, поїсти. Якщо є симптоми обмороження (печіння, поколювання з наступним онімінням, блідість шкіри), потерпілого слід негайно відвести в тепле приміщення, уражені ділянки зігріти сухим теплом, не можна розтирати їх снігом, тулити до батареї чи встромляти в гарячу воду. Можна легенько розтирати вовняною тканиною, дихати на них, а коли тіло почне відновлюватися, напоїти людину теплим (не спиртним!), нагодувати. Порушення дихання, багряний або синюшний колір шкіри, набряк, що прогресує і після зігрівання, означає другу-четверту стадію обмороження. В таких випадках негайно потрібен лікар. Більшість важких обморожень відбувається в стані сп’яніння, тому спиртне — поганий спосіб зігрітися в холод.
Коли слизько, перше правило: ніяких високих підборів і слизьких підошов. Літнім людям варто купити собі так звані «льодоходи» — пристосування, що діють за принципом альпіністської «кішки». В ожеледь треба йти не швидко, трохи зігнувши коліна, не тримаючи руки в кишенях. Якщо ж хтось усе-таки впав і потребує допомоги, насамперед слід оглянути потерпілого і діяти грамотно. Припухлість чи зміна кольору шкіри на суглобах, неприродна форма кінцівки, гострий біль при спробах рухатися можуть свідчити про вивих. При такій травмі та при відкритих ранах, переломах слід негайно викликати «швидку». Ні в якому разі не намагайтеся випрямити пошкоджену руку чи ногу. На уражений суглоб варто накласти холодний компрес, і нехай потерпілий не рухається. Чим скоріше буде надана медична допомога, тим менша ймовірність ускладнень, їсти й пити до приходу лікаря не рекомендується, адже це може перешкодити дії наркозу в разі необхідності хірургічного втручання.

Ігор ЛУЦЕНКО, заступник головного лікаря,

Валентина ФЕДОРЧЕНКО, лікар-методист районної лікарні

«Вісник Золотоніщини», 3.02.2012 р.

Погода