Горизонти економіки

Соковиті гладківщинські яблука – продукт без ГМО, а коли цвіте садок, посаджений за голландським типом –  не намилуєшся і не надихаєшся!

ТОВ «Золотоніські сади», яке розташоване на території Гладківщинської сільської ради, – одне з небагатьох підприємств Черкащини, яке займається інтенсивним промисловим садівництвом за голландським типом. Засноване п`ять років тому черкаським підприємством «Надія», воно сьогодні не тільки міцно тримається на плаву, а й постійно нарощує виробництво, розширює садівні площі, забезпечує роботою близько 80 працівників.

Для прикладу: у 2006-ому році промислові сади підприємства займали усього 6 га, зараз – вже 95. Раніше на цій землі ріс яблуневий сад гладківщинського радгоспу ім. Суворова. Частину її, що згодом стала належати власникам земельних часток (паїв), товариство взяло у довгострокову оренду. З минулого року тривають роботи з підготовки нових садових площ. На 32 га  вже вирубали старі дерева, викорчували пеньки, землю удобрили і засіяли її для початку гірчицею. Далі черга за соєю – азотофіксуючою культурою, незамінною у питанні оздоровлення грунтів. Лише через 4-5 років тут можна буде садити яблуні. А от вирощуванням суниці, малини і чорниці у ТОВ «Золотоніські сади» планують зайнятися вже навесні.

–         Вересень-жовтень – гаряча пора для нас, садівників, – розповів директор

товариства Іван Пилипенко, – можна сказати: яблучні жнива. Вже зібрано і лежить на зберіганні 800 тонн яблук. Урожайність не така висока, як сподівалися, бо погода, як завжди, внесла свої корективи, багато було пустоцвіту. На деяких площах зібрали по 30 тонн яблук (там, де росте сорт голден, наприклад) , на інших – по 18. Але все одно, показники будуть вищими, ніж торік, адже на шостому році діяльності починаємо виходити на заплановану проектну урожайність – 40 тонн яблук з гектара. Водночас активно займаємося будівництвом шпалер (таких собі залізобетонних опор, які підтримують кожну яблуньку, адже інакше вона просто не витримає плодового навантаження і впаде). Крім того, деревця мають індивідуальні системи для поливу, обробки від шкідників і підживлювання. Кожне з них віддячує за догляд у середньому 12-14 кг яблук. Таких плодовитих деревець на одному гектарі 2857 штук.

Між яблуневими рядами бігали моторні маленькі тракторці словацького і польського виробництва, які тягли за собою дерев`яні «вагончики» – євроконтейнери з яблуками. На вигляд вони були дуже апетитні, великі, блискучі і майже однакові за розміром. А от чи такі ж смачні і безпечні для людського, особливо дитячого організму, адже такі яблука, здається, і черв`яки не їдять, ач які гладенькі!

–         Іще й як їдять! – запевнив Іван Васильович, – просто ми їм цього не дозволяємо, адже з ранньої весни і до першої декади серпня обробляємо сади  інтенсивними засобами захисту від шкідників і хвороб. Користуємося лише тими, які випускають лідери світових виробників таких препаратів. Засоби ці – швидкорозчинні і застосовуємо ми їх тільки в доурожайний  період. 90%  нашого яблучного збору продається у супермаркетах Києва, а невеличка частина – на Софіївському ринку і в Черкасах. Нарікань на якість продукції не було жодного разу і це не дивно, адже ми тісно співпрацюємо з італійськими , голландськими і польськими партнерами, які контролюють нашу роботу. Яблука проходять через безліч аналізів, тож запевняю вас, ніяких там ГМО вони не мають!

Захист гладківщинських соковитих «голландців і кримчан», а саме з тих країв привозять на нашу землю саджанці, продовжив і головний агроном ТОВ «Золотоніські сади» Олександр Репецький:

–         Яблука зберігаються за усіма правилами новітніх технологій, адже маємо для цього холодильник із врегульованим газовим середовищем на 1800 тонн продукту. При температурі до +1градуса плоди можуть лежати  у ньому протягом 9, а деякі сорти – 12 місяців, бо знаходяться у своєрідній вакуумній упаковці, без повітря. Слідкувати за технічним процесом зберігання допомагає комп`ютеризована система управління, вміст кисню і вуглекислого газу у холодильних камерах постійно регулюється. Можете самі пересвідчитись: ми не вкриваємо яблука ні воском, як інколи роблять, ні чим іншим, вони зберігаються у тому вигляді, в якому їх зняли з дерева.

Ніби підтверджуючи слова Олександра Івановича і з усіх сил намагаючись довести свою «справжність», яблука пахли на весь величезний ангар-холодильник, заповнивши духмяним, солодким запахом кожен його куточок. Зазирнувши у камеру через спеціальне віконце, можна і справді побачити великі контейнери із свіжими яблуками, які, наче у напівсні, чекають свого часу. У лютому-березні наступного року вони будуть користуватись неабияким попитом у населення, яке за зиму скучить за фруктами вітчизняного виробництва, не всі ж люблять цитрусові. Ще одним доказом розвитку товариства «Золотоніські сади» є будівництво нового холодильника-складу на 2 тис. 200 тонн яблук, яке триває сьогодні, тож  смачні симиренки, голдени, глостери, бребори, гали, айдареди і джонаголди (такі сорти яблук вирощують гладківщинські садівники) і надалі матимуть затишні місця для «зимівлі».

Хоч у це складно повірити, та чи не головною проблемою підприємства є … кадрова. І це тоді, коли робота у садах триває протягом 365 робочих днів, зарплату виплачують вчасно (як, до слова, і відрахування до бюджетів усіх рівнів і фондів). Для прикладу: за словами головного агронома,у гарячу жнивну пору збирачі яблук тільки за 15 днів роботи отримують «чистими» 1тис. 200 грн. Яблуньки невисокі, до 2 м, тож високо лізти не треба, як і далеко носити плоди, адже тракторець їздить міжряддями услід за робітниками. Враховуючи сьогоднішнє безробіття і тяжкі економічні умови, не такий вже й поганий варіант поповнити сімейний бюджет, маючи стабільний заробіток. Проте у товаристві не вистачає хороших працівників, процвітають крадіжки і пияцтво. Тільки за останній час правоохоронцями відкрито дві кримінальні справи за крадіжки, головними фігурантами яких виступають колишні робітники ТОВ «Золотоніські сади». «Люди ще й досі живуть минулим, вважають, що як не вкрадеш – не проживеш, як було при соціалізмі, – бідкається директор Іван Пилипенко. Їх не влаштовує і те, що своїм працівникам ми виписуємо яблука за собівартістю».

Не вистачає на підприємстві і спеціалістів, зокрема, агрономів. Дарма вже не перший рік розсилають їм запити-запрошення у сільськогосподарські вузи країни – не хочуть молоді спеціалісти працювати на землі, шукають затишніші, грошовитіші робочі містечка. Та керівництво товариства не втрачає надії на поліпшення кадрового питання.

Гарно й пишно зацвітуть навесні садочки ТОВ «Золотоніські сади», обіцяючи своїм доглядальникам нові урожаї, а споживачам – смачний фруктовий продукт високої якості. А коли земля не гуляє, вкрита бур`янами, коли у районі народжуються і розвиваються підприємства, значить і район цей перспективний, бо у нього є майбутнє.

Марина БІЛЕЦЬКА.

«ВЗ»,14.10.2011 р.

Погода