Дитячі трагедії

Днями відбулося засідання комісії з питань захисту прав дітей під керівництвом голови райдержадміністрації Оксани Криницької. На ньому розглянуто низку актуальних проблем та ухвалено відповідні рішення. «Я йому не потрібна — йому потрібна тільки моя пенсія…» — написала дитина-інвалід у заяві, адресованій комісії у справах дітей. У ній вона просить позбавити свого батька батьківських прав. Мами у неї немає (трагічно загинула), з дитинства дівчинку переслідують хвороби — у неї дитячий церебральний параліч. Вона була б зовсім безпомічною, якби не увага, піклування та любов бабусі й дідуся. Тільки їм небайдуже, що їсть і вдягає дівчинка, які успіхи має у навчанні (учителі працюють з нею індивідуально), а головне — як почувається Діана. Курс її лікування і реабілітації — довготривалий і матеріально затратний. Проте він дає результати, і рідні готові жертвувати всім, аби тільки дитина одужувала. А за десяток кілометрів від Діани, в іншому селі, мешкає її батько — міцної статури, імпозантний з вигляду і впевнений у своїх діях та вчинках чоловік. З 2005 року він не працює: «Ну, немає ніде роботи», — розводить руками дядько. На запитання голови райдержадміністрації, керівника комісії з питань захисту прав дітей Оксани Криницької, що він вкладає в поняття «батьківський обов’язок», чоловік уточнив: «Це, щоб дитина ні в чому не нуждалась?..» Проте потреби його доньки — це клопіт не батька, а інших людей. Тим часом він сам беззастережно користується грошима, які отримує як державну соціальну допомогу на дитину-інваліда та як виплати на догляд за неповнолітньою хворою дитиною. За ці кошти він і живе, влаштовує особисті справи, вдовольняє свої забаганки. — Ви користуєтеся донькою як джерелом доходу й існування! — констатували усі члени комісії з питань захисту прав дітей. У горе-батька не знайшлося аргументів це заперечити. Єдине, що заяву доньки чоловік вважає вибриком її перехідного віку і впевнений, що дитина буде колись жити з ним. Питання тільки — коли і як? Комісія ухвалила рішення клопотати про позбавлення громадянина Ч. батьківських прав відносно його неповнолітньої доньки.

 — Ви думаєте, якщо я у Києві працюю, то в мене повно бабла, — гнівно заявив ще один батько, коли йому нагадали, щоб навідався в інтернат до дітей. Про гроші ніхто й не питав. Дітям потрібні були не гостинці чи подарунки, а розуміння і надійне чоловіче плече. Відтак у порядку денному комісії з’явилося питання про цього громадянина. Йшлося про порушення клопотання щодо позбавлення його батьківських прав стосовно трьох дітей. Заяву з таким проханням написав старший хлопчик, якому тринадцять років. Дитина розуміє, що він та його братики-напівсироти, яким одинадцять і дев’ять літ, страждають морально і не одержують тієї допомоги, яка передбачена для державних дітей. Усі троє перебувають у школі-інтернаті, мають статус таких, у яких є родина, але фактично вони — круглі сироти. Бо той чоловік, який на правах найближчого родича повинен дбати про синів, забув цей обов’язок. Він хіба що якось провідав дітей, і то тільки тому, що до цього його спонукали односельці та працівники сільської ради. Подався у столицю, а хлопці хай ростуть, як самі знають. Нехай чужі люди про них турбуються. Комісія знову ж таки в інтересах дітей ухвалила рішення про доцільність позбавлення цього батька батьківських прав. Ці справи були яскравим прикладом проблеми зростання соціального сирітства в районі.

 Начальник служби у справах дітей Ніна Засенко вкотре наголосила, що діти сиротіють при живих батьках, і це — справжня біда. Дорослі люди ведуть аморальний спосіб життя, зловживають алкоголем, їх не цікавить ні робота, ні побут, ні майбутнє власних нащадків. Почастішали випадки, коли батьки використовують дітей як джерело фінансування свого існування. Державні грошові допомоги при народженні дитини, при догляді її у перші роки життя, при хворобі та інших обставинах, які є підставою для пільг, витрачаються не на дітей, а на задоволення потреб дорослих членів сімей. Це велика ганьба для нашого суспільства. Тому й служба у справах дітей, і комісія з питань захисту прав дитини відслідковують усі факти батьківських зловживань, а, ухвалюючи рішення про доцільність позбавлення таких громадян їхніх прав відносно дітей, зважають у першу чергу на інтереси маленьких і юних дівчат і хлоп’ят, які обов’язково мають виростати захищеними, оточеними любов’ю і стати успішними людьми.

Надія КОВАЛЕНКО

«Вісник Золотоніщини», 16.03.2012 р

Погода