Життя освіти Золотоніщини в цифрах і фактах, особах і коментарях (1975-1976 навчальний рік)

У Золотоніському районі 1 вересня за парти сядуть 12 326 дітей. У цому навчальному році учні 8 класу вперше вивчатимуть новий предмет – “Основи радянської держави і права”. Це рік повного переходу до загальної середньої освіти.

– У Підставській 8-річній школі набагато поліпшились санітарно – гігієнічні умови навчання, зокрема,  під класи переобладнано ще 2 кімнати.

– У Скориківській 8-річній школі додатково обладнано кабінет математики, української мови і літератури, історії.

– У школах району створено великий бібліотечний фонд підручників.

– Цього року педагогічний колектив району  поновить 15 молодих спеціалістів.

Школа перед дзвінком // Прапор Леніна,-1975.- 26 серпня.

 

Гладківщинська 8-річна школа вже не перший рік працює за кабінетною системою . У кабінеті англійської мови з’явились 2 краєзнавчі стенди англійською мовою.У кількох кабінетах зроблено рухомі класні дошки. Школа придбала 5 програвачів. Поповнено спортивним інвентарем шкільний гімнастичний зал. Правління колгоспу виділило 500 крб. на придбання згаданих предметів.

Пампушко П. Школа чекає учнів // Прапор Леніна,- 1975.-26 серпня.

 

16 серпня в Золотоніській СШ №1 відбулася зустріч випускників 1955 року. Зерна знань і доброти, посіяні педагогами два десятиріччя тому, впали на сприятливий грунт. Усі 80 випускників 1955року стали справжніми людьми і трудівниками. 24 з них здобули професію інженерів, 13 стали лікарями, 10 зводять будови, 12 стали педагогами.

Іванченко Н. Зустріч через 20 років //Прапор Леніна, 1975.-26 серпня.

 

За останні 5 років збудовано нові приміщення для Пальмірської, Гельмязівської і 6-ої Золотоніської школи, Калениківської і Деньгівської 8-річних, Софіївської початкової шкіл.

– Необхідну кількість навчальних кабінетів мають 35 із 38 восьмирічних і середніх шкіл.

– Рік у рік підвищується професійний рівень учителів. Нині вищу і незакінчену вищу педагогічну освіту  мають уже 80% викладачів.

– Розширилась мережа закладів дошкільного виховання (охоплено 74% дітей).

Клименко В. Ф. Велика розмова вчителів. Із виступу на традиційній районній нараді вчителів // Прапор Леніна,-1975.-28 серпня.

 

У Гельмязівській СШ впроваджуються методи проблемного навчання, яке під керівництвом учителя активізує мислення учнів, привчає до самостійного міркування.. За цим методом у Гельмязівській СШ проводяться вже більше 25% уроків.

Ярош Д.А. Із виступу на традиційній районній нараді вчителів // Прапор Леніна,-1975.-28 серпня.

 

Оснащення шкіл технічними засобами навчання – прогресивна тенденція. Але не можна забувати живого слова. Якщо в слово вкладено душу, то воно стає незамінним засобом навчання і виховання. Кожен учитель, незалежно від того, який предмет він викладає, повинен не тільки сам досконало знати й любити мову й літературу, а й учити всіх учнів вільно володіти словом і запалювати ним інших людей.

Удовиченко П.П.,академік педагогічних наук СРСР.

Із виступу на традиційній районній нараді вчителів // Прапор Леніна,-1975.-28 серпня.

 

Б. Прокопчуку, учню 10 класу Золотоніської СШ №2 разом із іншими 25 комсомольцями зі шкіл Черкащини випала честь нести почесну вахту і сфотографуватися біля прапора перемоги в Москві.

Незабутня зустріч // Прапор Леніна,-1975.- 28 серпня.

 

До свята 1 вересня діти хліборобів колгоспу ім. Кірова одержали чудовий подарунок. Двоповерхове приміщення Деньгівської школи має просторі світлі класи – кабінети, спортивний зал, їдальню.

Святковий дарунок – деньгівській дітворі // Прапор Леніна,- 1975.-30 серпня.

 

Колектив Домантівської СШ вчасно і високоякісно підготувався до нового навчального року. Добре обладнані кабінети хімії, математики, мови, біології, фізики, історії, початкових класів. За кошти колгоспу зроблено 3 стінки – дошки для кабінетів, 6 столів для вчителів.

Колективу школи вручено перехідний Червоний прапор  переможця соціалістичного змагання.

Почепцов В. Заслужена нагорода // Прапор Леніна,-1975. – 2 вересня.

 

Члени клубу інтернаціональної дружби Новодмитрівської 8-річної школи з нагоди національного свята болгарського народу – Дня свободи – послали привітання своїм друзям у Болгарію. Дружба новодмитрівських школярів із болгарськими ровесниками зав’язалася кілька років тому.

А нинішнього року директор школи Т.П.Малиновська і вчителька Г.М.Запара побували в Болгарії. Дуже цікавим було засідання клубу, на якому педагоги розповідали про свою подорож.

Карпенко С. Друзі з Болгарії // Прапор Леніна,- 1975.-16 вересня.

 

Цікаву і різноманітну краєзнавчу роботу проводить група “Пошук”, створена майже три роки тому з ініціативи старшокласниць у Золотоніській середній школі-інтернаті . За цей час юні слідопити організували зустрічі з генерал – полковником В.Т.Обуховим, вченим – літературознавцем Д.Косариком, заступником командира партизанського загону ім. О.Невського П.Р. Перміловим та ін.

Одна група дослідників брала участь у республіканському зльоті юних туристів у Закарпатті. Представники школи були цього року у республіканському таборі туристів – краєзнавців, де розповідали про досвід краєзнавчої роботи.

Загребельний П. Вивчаючи рідний край // Прапор Леніна,-1975.-16 вересня.

 

Розповідь про заслуженого вчителя Української РСР Віру Федорівну Харченко, яка має власну бібліотеку з 5 тисячі книг, фонотеку кращих зразків класичної музики.

Почепцов В. Покликання // Прапор Леніна,-1975.- 30 вересня.

 

Кращі педагоги Золотоніського району

– Н.М.Ковтун      (Золотоніська СШ – інтернат)

– П.О. Швидкий   (Золотоніська СШ – інтернат)

– О.М.Рогозна      (Золотоніська СШ №5)

– Г.Л.Сегеда         (Бубнівсько-Слобідська СШ)

– А.Ф.Іскра           ( Пальмирська СШ )

– О.І.Харина         ( Домантівська СШ)

– К.П.Самовал      ( Софіївська початкова школа)

збагачують урочну систему проблемним викладанням матеріалу, вміло здійснюють диференційований та індивідуальний підхід до учнів, детально вивчають досягнення педагогічної науки і передовий досвід, застосовують їх у своїй практиці та поширюють серед колег.

Колектив Пальмирської, міських №1,2 СШ, школи – інтернату, Софіївської початкової школи працюють по-новому, творчо, добиваючись від своїх вихованців глибоких і міцних знань.

День учителя // Прапор Леніна,-1975.-4 жовтня.

 

Розповідь про Надію Андріївну Зубань, учительку початкових класів Золотоніської СШ №2, яку поважають за сумлінну працю, скромність і чуйність.

Жежель К. Розумна доброта  // Прапор Леніна,- 1975.-4 жовтня.

 

Районний відділ освіти, педагогічні колективи шкіл та дошкільних і позашкільних закладів уже кілька років працюють над вирішенням проблеми “Школа – сім’я” і добилися певних успіхів.

Педагогічна пропаганда у районі проводиться через батьківський університет і лекторії, “батьківські п’ятниці” і консультації, школи матері, батьківські збори, конференції та вечори запитань і відповідей, місцеву пресу і радіомовлення.

Кращі приклади здійснення педагогічного всеобучу подають колективи 1 і 2 Золотоніської й Гельмязівської, Піщанської, Хрущівської СШ, Богуславецької, Гладківщинської, Новодмитрівської 8-річок, дитячих садків “Ромашка” і “Ялинка”.

У 1975 році журнал “Сім’я і школа” передплатили 2 900 сімей.

Певний внесок у пропаганду педагогічних знань вносять лектори районного товариства “Знання”. Протягом 1974-1975 навчального року ними прочитано 2 096 лекцій і доповідей на педагогічні теми.

Милашенко М. Школа – сім’я  // Прапор Леніна,- 1975.-4 жовтня.

 

Учні старших класів Золотоніської СШ №1 одночасно оволодівають професією слюсаря. А знання, набуті на уроках, застосовують на практиці на  ремонтно- механічному заводі.

Бурдун А. Майбутнє кличе // Прапор Леніна,- 1975.-14 жовтня.

 

Григорій Голиш, голова районної ради молодих учителів, ділиться враженнями від всесоюзного семінару голів районних та міських рад молодих учителів у Москві, у якому взяти участь випала честь і йому.

На Золотоніщині в загальноосвітніх школах працюють 105 молодих учителів.

Форум молодих учителів // Прапор Леніна,- 1975.-18 жовтня.

 

* Будівельники ПМК-231 збудували просторий світлий дитсадок “Калинка” для своїх малят. Тут створено всі умови для життя і виховання дошкільнят. Є зручні сучасні меблі, телевізор, іграшки.

Фотозамітка // Прапор Леніна,-1975.-1 листопада.

 

Відбулася зустріч учнів і вчителів Золотоніської СШ №1 з працівниками швейної фабрики. Учителі виступили з доповідями “Єдині вимоги сім’ї та школи”, “Роль сім’ї та громадськості у вихованні фізкультурно-гігієнічних навичок”. Учні дали концерт.

Бурлака Г. Корисна зустріч // Прапор Леніна,-1975.-1 листопада.

 

На районну Дошку пошани занесено Домантівську середню школу (директор М.П.Шеремет).

Прапор Леніна,- 1975.- 11 листопада.

 

У Кропивнянській СШ відбувся тематичний вечір “Моя міліція мене береже”. Щорічне проведення такого заходу стало доброю традицією в колективі. В гості завітали старший державтоінспектор Золотоніської міжрайонної екзаменаційно- реєстраційного пункту капітан Л.А.Ілляшенко та начальник паспортного столу лейтенант міліції С.Л.Брюханов.

Скороход Н. Тематичний вечір у школі // Прапор

Леніна,- 1975.-11 листопада.

 

Бригадиру учнівської виробничої бригади Вознесенської СШ О.Чорнобай, бригадиру юннатів Л.Кисіль та ланковій А.Кисіль було що розповідати на шкільному вечорі, присвяченому підсумкам трудового року.А потім був і концерт, і огляд композицій із квітів, і вікторини та конкурси.

Пацеріна Л.Вечір юних хліборобів // Прапор Леніна,- 1975.-15 листопада.

 

На районну Дошку пошани занесено Сукач Лідію Митрофанівну, вчительку Коробівської СШ .

Прапор Леніна,-1975.-22 листопада.

 

Гуляючи напровесні з мамою у лісі, учениця міської СШ №1 Іра Гнатюк знайшла маленьке лисенятко і забрала його додому, назвавши Весною. Ось уже майже рік, як лисичка живе в домі Гнатюків. Весна та Іра стали добрими друзями.

Фотозамітка //Прапор Леніна,-1975.-2 грудня.

 

* Святковою, урочистою церемонією став акт вручення паспортів нового зразка учням і вчителям Золотоніської СШ №1.

Близнюк Р. Горде звання // Прапор Леніна,- 1976.- 17 січня.

 

Профспілкову організацію Золотоніської СШ №1 очолює учитель фізики Б.І. Роздобудько. Вчителі школи є членами районного товариства “Знання”. Члени шкільної лекторської групи читають для педагогічного колективу.

Дирекція школи планує зосередити свої зусилля на трьох основних напрямках – на підвищенні якості знань учнів, зміцненні матеріально-технічної бази школи, ідеологічній роботі в колективі. Поширенню ППД сприяють короткі замітки, які вміщуються у “Методичному бюлетені школи”, “Методичному збірнику” і в газеті “Учитель”.

Газета “Учитель” є органом профспілкової організації, систематично виходить у школі уже протягом 12 років. В газеті висвітлюються найбільш актуальні питання з життя колективу, даються критичні зауваження, побажання вчителів, замітки з уроків., матеріали виробничих нарад і засідань місцевого колективу.

Велике місце в поширенні передового педагогічного досвіду профкомітет відводить педагогічним читанням, до яких учителі готуються протягом  півріччя, узагальнюючи свою практику, вивчаючи досвід колег, педагогічну літературу…

Проводиться робота по створенню особистих бібліотек. У кожного вчителя нараховується 300- 400 книг, у багатьох є альбоми і наочні посібники. В методичному кабінеті створена картотека особистої літератури кожного вчителя з метою взаємообміну книгами. Особисті бібліотеки поповнюються періодичною пресою. В середньому на кожного вчителя припадає по 8-10 газет і журналів.

Маренич В. Помічник і організатор // Прапор Леніна,- 1976.- 12 лютого.

 

Шостий рік у СШ № 4 м. Золотоноші вивчається автомобільна справа. За цей час 196 учнів одержали права шофера третього класу. Чимало з них працюють за фахом.

Прапор Леніна,- 1976.- 19 лютого.

 

Різні форми і методи інтернаціонального виховання учнів використовує педагогічний колектив Новодмитрівської 8-річної школи. У школі створено кімнату інтернаціональної дружби імені підполковника М.В. Тюліна, який загинув при визволенні Золотоноші 22 вересня 1943 року. До школи надходять листи з Білорусі, Прибалтики, Грузії, Казахстану. Це заслуга вчительки англійської мови Л.А. Филь.

У школах району працюють 20 клубів і кімнат інтернаціональної дружби, до активної роботи в яких залучено 550 учнів.

Добре працюють клуби інтернаціональної дружби у Золотоніських середніх школах  № 2 і № 6, у Вознесенській та Пальмирській СШ.

Інтернаціональне виховання учнів //Прапор Леніна,- 1976.- 21 лютого.

 

Вчителька Золотоніської СШ № 3 Борисова Лідія Григорівна 20 років працює на ниві народної освіти. Вона – учасник Великої Вітчизняної війни, тому часто виступає перед учнями зі спогадами про боротьбу з ворогами. Лідія Григорівна однією з перших у районі  перейшла на навчання за новою програмою. Учні, які у неї навчаються, мають високу успішність.

Прапор Леніна,- 1976.- 6 березня.

 

Золотоніська СШ № 6 звітувала перед своїми шефами – робітниками меблевої фабрики. Директор А.Ф. Маренич розповів про успіхи, яких добився колектив учнів і вчителів.

Лише технічних засобів було придбано майже на 10 тисяч карбованців. У школі обладнано 10 навчальних кабінетів, створено міцну спортивну базу. Основну увагу приділяють виробничому навчанню – вивченню швейної справи. Школа готує також кіномеханіків, які проходять практику у шкільному кінотеатрі.

Луцик В. Школа звітує // Прапор Леніна,- 1976.- 6 березня.

 

За успіхи у трудовому вихованні учнів ЦК Компартії України, Рада Міністрів УРСР та Республіканська рада профспілок занесли Гельмязівську середню школу до республіканської Книги Трудової Слави на Виставці досягнень народного господарства УРСР (директор Д.А. Ярош).

Григоренко П. Висока відзнака // Прапор Леніна,- 1976.- 25 березня.

 

У 1975 році учнівській виробничій бригаді Гельмязівської СШ було вручено приз імені Героя Соціалістичної Праці П.О. Жуковського.

Аза Н. Нас кличе поле // Прапор Леніна,- 1976.-25 березня.

 

У шести школах району запроваджено виробниче навчання для підготовки трактористів-машиністів третього класу, дві школи готують шоферів-професіоналів і одна – кіномеханіків.

Влітку 1975 року майже 2,5 тисячі школярів працювало на полях колгоспів і радгоспів. Учнівські виробничі бригади зібрали по 34,8 ц озимої пшениці з гектара, по 41 ц кукурудзи в зерні, по 22,9 ц гороху, 18,5 ц соняшника, зібрано багато овочів і заготовлено кормів.

У районі створено 19 шкільних таборів праці і відпочинку, які охопили  946 учнів. Краще від інших вони були організовані в Гельмязівській, Вознесенській, Домантівській, Бубнівсько-Слобідській та Піщанській середніх школах.

Нікогда М. Учнівській молоді – трудовий гарт // Прапор Леніна,- 1976.- 25 березня.

 

У Плешканівській 8-річній школі члени історико-краєзнавчого гуртка організували конференцію “Минуле, сучасне і майбутнє мого рідного краю”.

Клок Г. Цікава конференція юних краєзнавців // Прапор Леніна,- 1976.- 27 березня.

 

У березні відбувся перший зліт старших піонервожатих і загонових вожатих шкіл району. Присутні подумки перегорнули славні сторінки піонерського літопису

Завідуючий райвно В.Ф. Клименко розповів про те, що свою педагогічну діяльність теж починав старшим піонерським вожатим.

Литвиненко В. Зліт вожатих // Прапор Леніна,- 1976.- 30 березня.

 

У творчому звіті шкільної художньої самодіяльності особливо слід відзначити хорові колективи Богуславецької 8-річної та Бубнівсько-Слобідської шкіл, танцювальні колективи із Чапаєвки та Пальмири, духові оркестри з Антипівки та Коробівки.

Щороку успішно представляє художню самодіяльність Золотоніська СШ № 2 (керівник Г.В. Євченко). Різноманітністю жанрів порадували глядачів і учні  міської СШ № 1: веселими, запальними танцями у постановці Т. Джемелінської, уривком з п’єси Тамари Ян “Дівчина і квітень”. У репертуарі середньої школи  № 5 приємне враження на журі справив танок “Шкільна полька” у постановці Валерія Клименка.

Лада О. Звітують юні таланти // Прапор Леніна,- 1976.- 6 квітня.

 

Учнівське лісництво Деньгівської 8-річної школи нараховує  у своєму складі 60 юних друзів природи. Вони щороку висаджують близько тисячі дерев, прополюють і доглядають 5 гектарів лісу. Торік заготовили 2 т соснових шишок і 70 кг соснових бруньок, 6 т гіллячкового корму, розвісили більше двохсот шпаківень.

Ляшенко М. Юні лісники // Прапор Леніна,-1976.- 13 квітня.

 

У Гельмязівському будинку піонерів під час весняних канікул влаштовуються ранки юних поетичних талантів. Свої поезії читали учні з  Гельмязова, Плешканів, Підставок, Піщани, Бубнівської Слобідки.

Черненко С. Ранок юних поетів // Прапор Леніна,- 1976.- 15 квітня.

 

У Вознесенській СШ дуже часто відбуваються зустрічі з передовиками і спеціалістами сільського господарства, з робітниками і службовцями. Велику роль у виборі професії відіграє механізаторський всеобуч. Щороку випускники школи разом з атестатами про середню освіту одержують посвідчення трактористів-машиністів третього класу.

Чорнобай О. Приносити користь народові // Прапор Леніна,-1976.- 27 квітня.

 

Вчитель біології СШ №3 О.І. Гнуча озброює учнів знаннями на уроках, ретельно продумуючи план кожного заняття, проводить досліди. Вчителька створила гуртки юннатів та селекціонерів-генетиків.

Коломієць О. Заслужена шана // Прапор Леніна,- 1976.- 27 квітня.

 

У 1976 році переможцями змагання на честь 1 Травня визнано педагогічний колектив Золотоніської СШ №1 (директор Н.П. Гусак). Колектив занесено на районну Дошку пошани.

Прапор Леніна,-1976.-29 квітня.

 

Кращим заготівельником лікарських рослин серед школярів визнано учня 5 класу Піщанської середньої школи  Миколу Коцара, який заготовив і здав аптеці 100 кг сухих лікарських трав.

Вдовенко Г. Зелена аптека // Прапор Леніна,- 1976.- 29 квітня.

 

На районну Дошку пошани занесено учителя Калениківської 8-річної школи Бутенка Олександра Сидоровича.

Прапор Леніна,-1976.- 13 травня.

 

Юні слідопити Золотоніської школи-інтернату розшукують родичів воїнів, які загинули при визволенні Золотоніщини від німецько-фашистських загарбників восени 1943 року. З різних куточків країни в Золотоношу прибуло 47 гостей: Євген Войтенко із Вінничини приїхав до могилу свого батька Войтенка Устима Максимовича, з Полтавщини прибула делегація у складі 16 осіб.

Прапор Леніна,-1976.- 13 травня.

 

Тетяна Миколаївна Некрасова – вчителька початкових класів СШ №2 –  разом з воїнами 58-ї гвардійської Червонопрапорної дивізії ордена Суворова пройшла від Дніпра до Ельби і зустріла День Перемоги у Празі. Коли її учні невпевнено виводять на класній дошці слово “мир”, учителька пригадує тяжкі фронтові дороги.

Прокопчик Б. Улюблена вчителька // Прапор Леніна,- 1976.-13 травня.

 

Добре працювали спортивні колективи першої, п’ятої і шостої Золотоніських, Чапаєвської, Домантівської, Ковтунівської середніх та Шабельниківської, Новодмитрівської, Антипівської 8-річних шкіл.

За дальший розвиток фізкультури і спорту // Прапор Леніна,- 1976.- 18 травня.

На Золотоніщині перші піонерські загони з’явились у 1924 році в міських школах №3 і №4, а в селах – у Новодмитрівській та Коробівській школах. Вони налічували тільки 70 дітей. Багато корисних справ на рахунку піонерії Золотоніщини. У районі діють 205 тимурівських команд. За перше півріччя нинішнього навчального року зібрано 28400 кг макулатури і 193 т металобрухту, більша частина якого записана на рахунок всесоюзної операції “БАМу – піонерські рейки”.

Калина М. Свято юних ленінців // Прапор Леніна,-1976.- 18 травня.

 

У СШ №3 з усіх кінців Батьківщини на зустріч приїхали 68 осіб, які закінчили школу у 1956 році. Зустріч відкривали директор школи І.В. Батир, випускниця СШ №3, муляр пересувної механізованої колони №231, кавалер ордена Леніна Раїса  Кайгородова.

Лутковська М. Зустріч через 20 років // Прапор Леніна,- 1976.- 29 травня.

 

Серед юнацьких добровільних протипожежних дружин (ЮДПД) м. Золотоноші І місце отримала команда СШ №4, ІІ – СШ №3, ІІІ – СШ №6.

Прапор Леніна,-1976.- 1 червня.

 

У 1968 році на базі лісового масиву Вільхівського лісництва було організоване шкільне лісництво Коробівської школи. Золотоніський лісгоспзаг виділив для нього 100 гектарів лісу та створив за участю членів шкільного лісництва розсадник на площі 0,15 гектара.

Щороку юні лісівники прополюють 25-30 га молодих насаджень і висаджують 5-10 га молодого лісу.

За час існування шкільного лісництва було вирощено 270 тис. сіянців дуба, 300 тис. білої акації, 50 тис. гостролистого клена, 5,5 тис. лип, 7 тисяч бузини, 5 тисяч калини та багато саджанців сосни, вільхи, ялини. Весь цей посадковий матеріал передано Вільхівському лісництву.

Учні проводять дослідницьку роботу – вивчають вплив строків висіву насіння різних культур на якість вирощування сіянців, ведуть спостереження за ростом і розвитком волоських горіхів віком 22 і більше років. Це дослідження проводиться за методикою і завданням кафкдри лісництва Київської сільськогосподарської академії.

Кукоба М. Господарі лісництва – учні // Прапор Леніна,- 1976.- 1 червня.

Погода