Життя освіти Золотоніщини в цифрах і фактах, особах і коментарях (1973-1974 навчальний ріки)

Нинішній навчальний рік у СШ №5 розпочався уроками мужності, присвяченими 30-річчю визволення Золотоніщини від фашистських загарбників. Про славні сторінки визволення рідного краю  розповідають і політінформатори з клубу “Прометей”. Вони підготували цикл лекцій, з якими виступають у старших класах.

Кибальник Н.  Уроки мужності // Прапор Леніна,- 1973.- 22 вересня.

У Золотоніській СШ №1 обладнано математичний кабінет (змонтовано 2 пересувні класні дошки, координатні і магнітні дошки, підключено кіноапарат і аппарат ЛЕТІ). Зроблено затемнення.

Одночасно з математичним обладнується і кабінет історії та суспільствознавства, почато обладнання кабінету англійської мови. Всього в школі є 11 класних кабінетів.

Гусак Н. Кабінетна система у школі // Прапор Леніна,- 1973.- 1 вересня.

 

Дитсадок “Калинка” налагодив тісний зв’язок з педагогічним колективом СШ №2. Склали план спільної роботи дитсадка і школи, обговорили його на загальній нараді обох педколективів. Зокрема, було передбачено вивчення вихователями програм 1 класу, а вчителями початкових класів – програм підготовчої групи.

Снісаренко Н. Рік спільних зусиль // Прапор Леніна, – 1973.-13 вересня.

 

В Золотоніській школі – інтернат давно вже відзначаються своєрідні дні квасолі, гарбуза, картоплі та інших культур.Відбуваються вони тоді, коли проходить підготовка грунту, посадка або збирання плодів. 20 жовтня пройшов фестиваль “Дари золотої осені”.

Велімовський Ф. Естетичне виховання учнів // Прапор Леніна,- 1973.-30 жовтня.

 

Сторінка “Народна шана вчителеві, який формує людину!”

– Розповідь про Варвару Никанорівну Пономаренко (вчительку російської мови і літератури) та її чоловіка – вчителя Андрія Васильовича.

Жежель К. Серце, віддане дітям.

– Розповідь про фізика Золотоніської СШ  №6 Олексієнка Володимира Івановича. Дітям легше працюється, думається, втілюється задумане у життя з таким вчителем, як він.

І.Дробний. Духовна окриленість.

– Розповідь про майстра своєї справи – учителя хімії  СШ №5 О.М.Рогозну.

Ручко І. Слово про колегу.

– Розповідь про педагогічний колектив Хрущівської СШ.

Різник О. Надійні помічники // Прапор Леніна,- 1973.- 6 жовтня.

 

На районну Дошку пошани занесено:

– педагогічний колектив Гельмязівської СШ (директор Ярош Д.А.).

– Сегеду Антона Григоровича – директора Бубнівськослобідської СШ.

Прапор Леніна,- 1973.-3 листопада.

 

Поради вчителя 1-а класу Золотоніської СШ №4 Н.Хвиль, щоб навчання було радістю.

Прапор Леніна,-1973.-20 грудня.

 

Батьківські слова подяки –  вчительці молодших класів Золотоніської середньої школи № 2 Галині Петрівні Скляр. Багаторічний досвід, добрі знання, любов до дітей, уміння знайти стежинку до душі кожної дитини – ці риси притаманні наставниці.

Прапор Леніна,-1973.-20 грудня.

 

Президія Верховної Ради СРСР нагородила медаллю “За трудову відзнаку” Грачеву Тетяну Іванівну – бригадира учнівської бригади Гельмязівської СШ.

Прапор Леніна, – 1974.-3 січня.

 

Дев’ятий рік у Драбівцях працює батьківський радіолекторій. А у цьому навчальному році батьки заслухали 8 лекцій, які читали Л.Г.Тамара, В.І.Савенко, М.А.Мархоцька, Г.М.Загребельний, Т.С.Дзюбло та В.В.Ржепницький.

Степовий О. Радіолекторій для батьків // Прапор Леніна,-1974.-3 січня.

 

Школярі Новодмитрівської 8-річної школи одержали листа від своїх друзів, учнів Золотоношківської СШ Стерлітамакського району Башкирської АРСР. Ця  міцна дружба зародилась ще в 1965 році.

Члени клубу інтернаціональної дружби підтримують зв’язки з учнями всіх республік. Регулярно ідуть листи з Вурнарської СШ №1 та з Хірпосінської 8-річної школи Вурнарського району Чуваської АРСР. Листуються діти також із школярами з с. Богданів Пловдивської округи та м. Сопот Польської народної республіки, з учнями Болгарії та інших братніх країн.

Стешенко Ю. За дружбу всіх дітей світу // Прапор Леніна,- 1974.-3 січня.

 

У Золотоніській санаторній школі – інтернат відбувся вечір, присвячений творчості О.Корнійчука.

Батир В. Успіх юних драмгуртківців // Прапор Леніна,- 1974.-10 січня.

 

У Золотоніській СШ №2 проведено фестиваль “Дзвени, наше пісне”, в якому взяли участь усі класи школи з першого по десятий. Кожна пісня супроводжувалась інсценівкою.

Брагінський В. Фотозамітка // Прапор Леніна,- 1974.- 12 січня.

 

У житті юних золотонісців – любителів театру відбулася радісна подія: з першою прем’єрою виступив утворений при районному будинку культури театр юного глядача, в якому дитячі ролі грали учні СШ №1,2.

Власенко Н. Прем’єра ТЮГ // Прапор Леніна,-1974.- 24 січня.

 

У Коробівській школі обладнано кабінет історії, при якому створено краєзнавчий куточок. Речові експонати, зібрані учнями під керівництвом директора школи М.А.Терещенка та викладача історії А.М.Калайди, розповідають про економіку і культуру Коробівки в минулому (знаряддя праці й побуту), про події Великої Вітчизняної війни на території села (зброя).

Окремі папки заведено для краєзнавчого матеріалу. В них відкладаються газетні вирізки по темах: “Історія Черкащини”, “Історичні матеріали про Золотоніський район”.

Краєзнавчий куточок у школі // Прапор Леніна,- 1974.-26 січня.

 

У 3-Б класі Золотоніської СШ №6 щотижня організовуються голосні читання газет “Зірка” та “Юний ленінець”. Дуже цікаво проходять літературні вікторини.

Гулич В. Добрі справи жовтенят //Прапор Леніна,- 1974.- 31 жовтня.

 

Цікаво і організовано проходять заняття агрохімічного гуртка у Вознесенській СШ, яким керує вчитель І.О. Овчаренко.

Фото В. Брагінського // Прапор Леніна,-1974.- 7 лютого.

 

Для учнів молодших класів Золотоніської СШ №2 уроки Надії Андріївни Зубань – це щоразу нова, захоплююча подорож у країну знань. Розуміння дитячої психології, помножене на велику старанність, дає добрі результати – протягом 9 років роботи вона не мала жодного другорічника. Організувавши громадськість і батьків, Надія Андріївна однією з перших у районі оформила навчальний кабінет молодших класів.

Прапор Леніна,- 1974.- 8 березня.

 

Вечори, доповіді та лекції, присвячені Т.Г. Шевченкові, проведено в школах району на Золотоніщині.

Весняний М. Шевченківські дні // Прапор Леніна,-1974.-16 березня.

 

6 нових сімей бобрів виявлено в с. Синьооківці. Їм до вподоби припало водоймище біля річки та лісу. Тут вони заготовляють гілля і стовбури дерев для загат та на корм. Виконком сільради та учні місцевої школи на чолі з учителем біології О.П. Павловим організували догляд за працьовитими звірятами.

Нові поселення бобрів //Прапор Леніна,- 1974.- 21 березня.

 

Правління колгоспу “Слава” допомагало  Каврайській 8-річній школі. За його кошти збудовано нове шкільне приміщення вартістю 250 тис.крб, закуплено магнітофони, обладнано музей Г.С. Сковороди. Щороку за кошти колгоспу діти їздять на екскурсії до Ленінграду, Києва, Канева, Черкас, оздоровляються в таборах. За останні роки школі надано допомоги більше як на 6 тис.крб.

Нинішнього року було виділено для обладнання навчальних кабінетів 3.600 крб. і перераховано школі ще 6-7 тис. Це дозволить школі перейти на кабінетну систему навчання. У 1975 році буде добудовано 8 класних кімнат, майстерню, бібліотеку, спортзал.

Членів виробничої бригади СШ збільшилось з 58 осіб проти 29 у 1971році. 10 учнів оволодівають спеціальністю механізатора.

Братчик М. Колгосп – школі, школа – колгоспу // Прапор Леніна,- 1974.-26 березня.

 

Відбувся районний зліт активу виробничих бригад. Переможцем у змаганні серед учнів виробничих колективів присуджено Вознесенській СШ. Друге місце поділили між собою колективи Гельмязівської середньої і Каврайської 8-річної шкіл, а третє місце – виробничі бригади Бубнівськослобідської та Піщанської СШ.

За успішну дослідницьку роботу з біології І місце присуджено юннатам Золотоніської санаторної школи-інтернат, ІІ – Домантівській СШ, ІІІ – Золотоніській СШ №3.

Бригадир учнівської виробничої бригади Гельмязівської СШ Таня Грачова – делегат ХХІІ з’їзду комсомолу України.

Ваченко Г. Бригадир //Прапор Леніна,- 1974.- 28 березня.

 

У приміщенні СШ №2 проведено районний конкурс “Умілі руки”, на якому учні 7-8 класів показували свої знання і навички, здобуті на уроках виробничого навчання.

Коваленко П. Цікавий конкурс //Прапор Леніна, – 1974.- 28 березня.

 

Зараз у Золотоніській середній санаторній школі-інтернат 5 гектарів фруктового саду, гектар квітників і близько 4 тисяч кущів різних ягідників. Колекція рідкісних сортів культурних і диких рослин нараховує більше двохсот назв.

Гонтар В. Не чекаємо милисті від природи // Прапор Леніна,-1974.- 28 березня.

 

У Золотоніському будинку піонерів відбувся районний огляд агітбригад членів юнацької добровільної пожежної дружини. Переможець – колектив юних пожежеників Золотоніської школи №1. Друге місце зайняла Чапаєвська середня школа, третє – колектив Гельмязівської СШ.

Звітують юні пожежники // Прапор Леніна,-1974.- 4 квітня.

 

Славні тимурівці – учні 8 класу Золотоніської СШ №6 допомагають М. Новиковій (вносять дрова і брикет, розпалюють піч). Із шкільної їдальні приносять гарячі страви, ходять за покупками у магазин.

Спасибі тимурівцям // Прапор Леніна,-1974.- 18 квітня.

 

Добре налагоджене харчування у Ковтунівській СШ, Антипівській 8-річній школі, Чапаєвській середній школі.

Гай Ф., Веліновський Ф. По шкільних їдальнях // Прапор Леніна,-1974.- 11 травня.

 

У СШ №1 відбулася зустріч учнів з шефами, будівниками пересувної механізованої колони №231 тресту “Черкассільбуд”.

Пресман М. Зустріч з будівельниками // Прапор Леніна,- 1974.- 16 травня.

 

На Золотоніщині діють 80 піонерських бригад “помагаїв”. Минулої осені вони очистили 1.297 т кукурудзи , зібрали 66 т картоплі, 122 т помідорів, 15 т огірків, 12 т лікарських рослин, 8 т соснових шишок, посадили 17.690 дерев, виготовили 654 шпаківні. Особливо добре працювали влітку працювали бригади “помагаїв” Драбівецької та Новодмитрівської 8-річних шкіл.

Для потреб металургійної промисловості піонери району у новому році зібрали 220 т металевого лому, 15 т паперової макулатури, виростили 55 тис. штук кролів і здали 46 т кролячого м’яса.

Чапля Г. Свято піонерів //Прапор Леніна,-1974.- 18 травня.

 

У Гельмязівському будинку піонерів уже декілька років працює гурток філателістів і нумізматів. Гельмязівські колекціоністи є колективним членом обласного клубу юних філателістів. Вони оформили виставку своїх скарбів і відкрили її в одній із зал Гельмязівської школи, яка недавно побувала на обласному огляді в Черкасах..

Герман П. Гельмязівські філателісти // Прапор Леніна,-1974.- 18 травня.

 

Щоб допомогти учням обрати спеціальність до душі, дирекція Золотоніської СШ №6 проводить планомірну профорієнтаційну роботу. За 10 років навчання в школі нинішні випускники зустрічалися  з багатьма людьми, серед яких були і такі, чиї імена були відомі в області, республіці, державі. Цими днями перед випускниками виступив старший викладач Українського інституту інженерів водних господарств, кандидат технічних наук. М.П. Кононенко.

Дробний І. Пора обирання життєвих доріг // Прапор Леніна,- 1974.- 25 травня.

 

Велику допомогу Деньгівському лісництву надали учні Кропивнянської та №2,3 Золотоніських середніх шкіл. У позаурочний час учнів підвозили автотранспортом на південно-східну. окраїну села Кропивни, де вони в ярах і на крутосхилах саджали молоді дубки і декоративні кущі.

Кислий А. Заліснюємо крутосхили і яри // Прапор Леніна,- 1974.- 28 травня.

 

Збираючи матеріали з історії рідної школи, члени історичного гуртка Чапаєвської СШ дізналися, що її першим директором був Лука Степанович Хвиль (житель Сміли), якого нещодавно було запрошено у гості. З великою цікавістю усі слухали змістовну розповідь першого директора Чапаєвської семирічки, заснованої у 1923 році, про життя школи у 20-30-х роках.

Голиш Г. Цікава зустріч //Прапор Леніна,-1974.- 30 травня.

 

Понад 180 учнів СШ №1 гостинно зустріли в піонерських таборах; 70 учнів 1-3 класів школи з тих, хто залишився в місті, відвідують шкільний майданчик. Тут є всі умови для цікавого і корисного відпочинку. Все передбачив розпорядок дня: прогулянки та ігри на свіжому повітрі, денний сон і триразове харчування.

Джемелинська О. Здрастуй,літо веселе // Прапор Леніна,- 1974.- 20 червня.

 

Учні Чапаєвської середньої школи тримають у зразковому порядку священні місця: обеліск Слави, на якому золотими літерами викарбовано імена 386 односельчан, які загинули в боях Великої Вітчизняної війни. Доглядають і братську могилу на центральному кладовищі, в якій сплять вічним сном 40 воїнів, що загинули в боях за визволення села.

Голиш Г. Священні монументи // Прапор Леніна,-1974.- 29 червня.

 

Недавно багато нових цікавих знахідок доісторичного періоду стали надбанням членів історичного гуртка Чапаєвської СШ. Гуртківці знайшли сліди різних людських, після яких минули тисячі років. Серед знахідок – уламок гостродонного конічного глиняного горщика, уламок кам’яної сокири і долота (V-ІІІ тис. до н.е.). Ці та інші знахідки передано у районний краєзнавчий музей.

Голиш Г. Свідки сивої давнини // Прапор Леніна,- 1974.- 2 липня.

 

Огляд листів у редакцію.

– Учні Підставської 8-річної школи ще навесні посіяли біля пам’ятників червоні маки і ціле літо доглядали їх.

– Помічники механізаторів стали учнями Деньгівської 8-річної школи.

– О. Шведина із Плешканівської 8-річної школи розповіла про давню традицію: кожної весни всі учні школи обсаджують червоними квітками Обеліск слави і пам’ятник воїну Григор’яну, який загинув у роки війни при визволенні села.

– Любов Ліва з Піщанської 8-річної школи розповіла про тимурівську команду свого класу.

– Про трудові успіхи в колгоспі під час цікавого піонерського літа розповідають учениці Драбівецької 8-річної школи.

Лебідь О. Як пройшли літні канікули // Прапор Леніна,- 1974.- 15 серпня.

 

Школярі Зорівської СШ ранньою весною заклали 4 лісосмуги, а влітку боролися з бур’янами.

Остапенко Л. Учні – рідному колгоспу // Прапор Леніна,- 1974.- 15 серпня.

 

17-18 серпня у міському парку ім. Т.Г. Шевченка відбулася традиційна виставка квітів, у якій взяли участь підприємства, установи, школи та дитячі садки. Загальне захоплення викликало панно, присвячене Дню Повітряного Флоту, зроблене дитсадком “Ромашка”. Павільйон дитячого садка “Калинка” веде відвідувачів у казковий світ. Зі смаком оформлені павільйони першої і четвертої Золотоніських СШ.

Рибак В. Свято квітів // Прапор Леніна,- 1974.-22 серпня.

 

Школярам – глибокі і міцні знання.

З 11 січня 1974 року Новодмитрівська 8-річна школа перейшла на кабінетну систему. Обладнано 8 і переобладнано 2 кабінети, у кожному є багато роздаткового і дидактичного матеріалу. Для того, щоб з перших днів переходу на кабінетну систему у школі не було зайвого шуму, треба було ввести дещо нове: рух тільки по правій стороні; початок уроку оголошувався двома дзвінками – перший для учнів, щоб зайняли свої місця у кабінетах, другий – для вчителя; у кінці уроку – також лунають два дзвінки, щоб учитель не забув дати завдання додому і своєчасно відпустити учнів з кабінету. Для кожного учня визначено постійне місце, незалежно від того, в якому кабінеті проходить заняття.

Малиновська Г. Кабінетна система в дії // Прапор Леніна,- 1974.- 24 серпня.

 

Учителі Піщанської школи на уроках звертають особливу увагу на розвиток діалектичного мислення дітей.

Бардик М. Розвиток діалектичного мислення учнів // Прапор Леніна,- 1974.- 29 серпня.

 

Рівень можливостей трудового навчання у Гельмязівській СШ можна прослідкувати на прикладі випускника минулого року А. Рогуля. Він здобув досить міцні знання у школі і зміг працювати в радгоспі, за тиждень опанував перший для нього трактор Т-150. Молодому механізатору доручили важливу роботу – оранку під озимину.

Ярош Д. Прищеплюємо любов до праці // Прапор Леніна,- 1974.- 29 серпня.

 

У Золотоніській СШ №5 і Піщанській СШ відбулася зустріч випускників 1954 року.

Зустріч з юністю // Прапор Леніна,-1974.-31серпня.

Погода