Життя освіти Золотоніщини в цифрах і фактах, особах і коментарях (1969-1970 навчальний рік)

Протягом 21 року без відриву від виробництва середню освіту в Золотоніській школі робітничої молоді здобули 1 313 робітників, а 8-річну – 574.

Рогуль Г. Що дає вечірня школа? // Прапор Леніна,- 1969.-2 вересня.

Відкриття нової школи у Вознесенському співпав з першим дзвінком нового навчального року. Школа збудована на кошти місцевого колгоспу (300 тисяч крб., розрахована на 500 учнів).

1 вересня нова трьохповерхова  школа відкрилась і на Пальмирському цукровому заводі.

Вікнами до сонця // Прапор Леніна,-1969.-2 вересня.

 

Для Хрущівської шкільної бібліотеки колгосп закупив на 250 крб. підручників.

На колгоспному шкільному майданчику було оздоровлено 42 уч. 1-4 кл.

Після урочистої лінійки 1 вересня у сільському будинку культуриучні влаштували цікаву виставку своїх робіт – від перших малюнків першокласників до яблук, вирощених у шкільному саду, та до електронних машин, з допомогою яких можна перевірити, чи знаєте ви фізику.

Поїзник В. Росте надійна зміна // Прапор Леніна,- 1969.-2 вересня.

 

Листоноша О.Шквара дякує учням 3 класу Богданівської школи, їхньому класному керівнику О.Ю.Чижик, які допомагали розносити пошту у двори кожного дня після того, як вона поламала ногу, бо після лікування їй ще тяжко ходити та ще з сумкою, завжди наповненою газетами і журналами.

Прапор Леніна,-1969.-11 жовтня.

 

Учні Богданівської школи провели військово – спортивну гру “Блискавиця”. Після цього напекли картоплі.

Беркут В. Нам сподобалась гра “Блискавиця” //Прапор Леніна,-1969.-21 жовтня.

 

Розмови на педагогічні теми. Правильному вибору професій допоможуть і бесіди на ці теми, і батьківські збори, і добре організоване трудове навчання у школі. Велика роль належить і сім’ї, бо батьки часто прищеплюють дітям любов до своєї професії.

Мойсеєнко М. (доцент Черкаського педінституту). Ким бути? // Прапор Леніна,-1969.-28 жовтня.

 

На районну Дошку пошани занесено Баранову А.М.- вчительку початкових класів Новодмитрівської 8-річної школи.

Прапор Леніна,-1969.-7 листопада.

 

Батьки мають великі можливості для розвитку індивідуальних особливостей своїх синів і дочок. Чудовим і простим засобом розвитку пам’яті, мислення і мови є розповіді дітей про побачений кінофільм, прочитану книгу, епізод із шкільного життя. Батьки, не переривайте розповіді дитини!

Коли дитина повернулася зі школи, розмову із нею розпочинайте обов’язково з того, що нового почула на уроках, що читали, які задачі розв’язували. Про оцінки можна розпитати пізніше.

Могила І. Батьки мають великі можливості //

Прапор Леніна,-1969.-23 грудня.

 

У нинішньому навчальному році перші класи працюють за новими програмами. 67 кращих вчителів району навчають 1465 першокласників. Унаочненість, дидактичність матеріалів, що виготовляються до кожного уроку, активізують дітей. Навчання по-новому збуджує думку, привчає учнів самостійно працювати, свідомо ставитись до виконання завдань.Проводяться цікаві фізкультхвилинки. Індивідуальна робота ведеться з окремими першокласниками.

Нині від учителів вимагається більше наполегливої праці над підготовкою до уроків, знань психологічних особливостей дітей, тісних зв’язків з дошкільними дитячими установами.

Третельницька М. Нові програми – це добре // Прапор Леніна,-1969.-23 грудня.

 

„Хвала рукам, що пахнуть хлібом”. На таку тему відбувся збір школярів у Плешканівській 8-річній школі. Серед запрошених – голова колгоспу В.С.Стеблина, Герой Соціалістичної Праці комбайнер В.К.Кива, доярка Н.М.Сагайдак, ланкова Л.М.Семенець.

Гага В. // Прапор Леніна, – 1970. – 8 січня.

 

Учителі Золотоніської СШ № 1,2,5, школи – інтернат, Домантівської, Бубнівсько-Слобідської середньої, Бакаївської 8-річної та Софіївської початкової шкіл постійно працюють над запровадженням предметного навчання, евристичних методів  викладу матеріалу, розвитком логічного мислення в учнів, індивідуалізацією навчання.

Учителі О.О.Харина (Домантівська СШ), І. Т.Ілляшенко (Ново-дмитрівська СШ), А.С.Заболотня (Вознесенська СШ), О.О.Лопака (Бубнівсько – Слобідська СШ) свою роботу будують так, що наочні посібники служать учням джерелом одержання знань шляхом спостережень, порівнянь виявлених ознак, протиставлення і узагальнення..

Десятикласники шостої Золотоніської та Вознесенської СШ дивляться телевізійні уроки.

Боротьба за грамотність – справа всього педагогічного колективу кожної школи.

Клименко В.Ф. З січневої наради вчителів району // Прапор Леніна,- 1970.- 10 січня.

 

Торішньої весни при Коробівській школі створено лісництво. Юні любителі лісового господарства заклали розсадник, де вирощено 15 тисяч саджанців білої акації і 25 тисяч дубків. Зараз члени шкільного лісництва та товариства охорони природи заготовляють насіння сосни. Уже зібрано близько 2 тонн шишок.

Шершень Л. Діла юних лісників // Прапор Леніна,- 1970. – 13 січня.

 

Новодмитрівська 8 – річна школа зібрала і передала Деньгівському

лісництву 75 кг насіння клена гостролистого, 25 кг каштана і 16 кг насіння липи.

Циганник А. Є насіння – будуть дерева // Прапор Леніна, – 1970.  – 13 січня.

 

Юні гуртківці Золотоніського будинку піонерів виготовляють різножанрові фотографії. Керує фотоаматорами І.О.Денисенков.

Прапор Леніна, -1970.-29 січня.

 

Школярі Новодмитрівської 8-річної школи виступили з ініціативою – займатися вирощуванням кролів.

Прапор Леніна,-1970.-3 лютого.

 

Учні шкіл міста Золотоноші полюбили кінотеатр юного глядача і з радістю відвідують його. Фільми для дітей плануються дирекцією кінотеатру „Мир” разом з працівниками районного відділу народної освіти з урахуванням побажань педколективів шкіл. Перед сеансами для учнів читаються лекції, проходять вікторини, відбуваються зустрічі з видатними людьми нашого району, ставлять концерти.

Сандлер Б. Кінотеатр юного глядача // Прапор Леніна, – 1970. – 5 лютого.

 

На базі Гельмязівської СШ працює університет для батьків. Він має 2 факультети: один – для матерів, а другий – для тих, кого цікавлять проблеми дошкільного  виховання. На обох факультетах навчається 250 батьків. Керує університетом директор Гельмязівської СШ Д.А.Ярош. На заняттях розглядаються актуальні питання: про підготовку дітей до школи, про особливості розвитку дітей.

 

Добре працює також університет педагогічних знань для вчителів, яким керує Т.М.Малиновська.

Третельницька М. Шкільні народні університети //Прапор Леніна,- 1970.- 5 лютого.

 

Учні та вчителі Ковтунівської СШ допомагали гасити пожежу, яка охопила контору колгоспу. Першими кинулись на допомогу члени юнацьких добровільних протипожежних дружин на чолі з керівником І.Ф.Козловським.

Гай Ф. Приборкали пожежу // Прапор Леніна,-1970. – 10 січня.

 

Читачі про книги. Вийшла з друку книга О.І.Синиці „Про педагогічний талант вчителя”. У ній йдеться про живу творчість, уміння вчителя знаходити правильне рішення у найскладніших ситуаціях і своєчасно та педагогічно застосовувати їх.

Рясний А. Педагогічний такт. Який він?// Прапор Леніна,- 1970. – 24 лютого.

 

Музичні класи працюють при першій і четвертій міських школах, Домантівський, Піщанській і Гельмязівській школах. Відкривається музичний клас і в Синьооківці. Музичним навчанням охоплено 78 дітей. Райвно рекомендує директорам СШ всіляко сприяти організації роботи музичних класів: надавати приміщення, музичні інструменти.

Яценко М. Музичні класи в школах // Прапор Леніна,- 1970.- 26 лютого.

 

При Золотоніський школі – інтернат працює літературна студія, яку очолює вчитель, поет Валерій Шпак. Юні початківці друкують свої вірші в районній та обласній молодіжній газетах. Нещодавно в школі відбувся вечір поезії. Учні зустрілися з членами районного літературного об¢єднання „Златоград”. Директор краєзнавчого музею М.Ф. Пономаренко виступив з рефератом  „Літературна Золотоніщина”. З новими віршами виступили місцеві поети О. Виговський, М.Озірський, М. Пшиченко, В.Шпак.

Черкаський С. Вечір поезії // Прапор Леніна,- 1970. – 10 березня.

 

За підрахунками вільхівських школярів у їхніх шпаківнях і синичниках цієї зими проживало 300 птахів.

Прапор Леніна,- 1970.- 14 березня.

 

В окремих школах уже нагромаджено чималий досвід професійної орієнтації учнів. Уроки, письмові роботи – твори, екскурсії на виробництво, зустрічі з передовиками виробництва-представниками різних професій, вивчення індивідуальних особливостей, інтересів і нахилів учнів, оформлення папок, в яких зберігаються всі матеріали про спостереження щодо нахилу в кожного учня. Тут же зберігаються вирізки з газет, де розповідається про різні професії.

Створюються гуртки технічної творчості, якими керують батьки, наприклад, у СШ №1 працюють радіогурток і гурток „Умілі руки”.

А в Золотоніській  СШ №4, Гельмязівській і Вознесенській СШ здійснюється професійна підготовка учнів. Після закінчення школи випускники одержать права шофера (СШ №4) та тракториста (Вознесенська, Гельмязівська СШ.)

Створено учнівські виробничі бригади, Найкраще працюють учнівські виробничі бригади у Гельмязівський, Піщанській, Чапаєвській та Вознесенській середніх школах.

Професійна орієнтація учнів // Прапор Леніна,- 1970.- 2 квітня.

 

У Гладківщинському клубі відбулися загальношкільні батьківські збори. З доповіддю “Школа, сім’я і громадськість” виступив директор школи П. І. Пампушко. Після зборів звітувалися про свою роботу члени літературного гуртка.

Бабенко І. Батьки радяться // Прапор Леніна,- 1970.- 7 квітня.

 

У Золотоніському кінотеатрі “Мир” відбувся дитячий ранок. Перед юними кіноглядачами з бесідою про значення спорту виступив директор міської спортивної школи А.М.Кудаков. Потім четвертокласники СШ №6 поставили інсценіровку за книгою М. Юрміна “Про що співають сокира і пилка”.

Сандлер Б. Дитячий ранок у кінотеатрі // Прапор Леніна,- 1970.-7 квітня.

 

360 класних керівників та класоводів відвідують трирічний громадський шкільний університет.

Наш район сільськогосподарський, і виховання любові до хліборобської професії має займати провідне місце в роботі педагогічних колективів. Саме цій меті підпорядкована діяльність гуртків юних натуралістів, селекціонерів – генетиків, агрохіміків, ентомологів.

Такі гуртки працюють при 19  середніх школах, зокрема, у 5-ій міській, санаторній школі – інтернаті, Домантівський, Піщанській, Дмитрівській середніх школах.

Середня школа № 2 відкрила святкову демонстрацію навчальних закладів міста 1 травня 1970 року. За успіхи у навчанні й вихованні занесена до обласної Книги Ленінської трудової слави.

 

За прикладом Новодмитрівської школи учні Бубнівської Слобідки активно взялися за розведення   кролів. На шкільній кролефермі уже є 14 кролематок і більше 10 кроленят.

Прапор Леніна,- 1970.-16 травня.

 

У районі працює 53 школи, де навчають дітей 1 100 вчителів та вихователів. 5 опорних шкіл стали центрами методичними роботи, узагальнення і поширення передового педагогічного досвіду, пропаганди майстрів педагогічної справи.

160 -170 учителів з нашого району щороку відпочивають у здравницях   країни, а 150-200 – одержують туристські путівки.

Третельницька М. Народна освіта на Золотоніщині Прапор Леніна,- 1970.-  30 травня.

 

Важливою формою здійснення професійної орієнтації у Вознесенській СШ є тематичні вечори. Класні керівники оформили профорієнтаційний куточок на тему “ Праця – обов’язок і право кожного громадянина”.

Гуйван М. Ким бути? // Прапор Леніна,-1970.- 1 червня.

 

Санітарний пост Чапаєвської середньої школи у складі учениць 5 класу Н.Пилипенко, Н.Березняк, О. Гончаренко та Т. Ковердян зайняв перше місце у районних змаганнях.

З редакційної пошти // Прапор Леніна,-1970.- 11 червня.

 

Учні 8 класу Кропивнянської СШ на чолі з організатором позакласної роботи  Н.Г.Скороход допомагали колгоспникам доглядати гусінь шовко-пряда.

Слюсар Г. Беріть приклад з кропивнянських ентузіастів // Прапор Леніна,-1970.-11 червня.

 

Складено останній екзамен.

За 2 тижні прорвано 60 га кукурудзи і виполено бур’яни на посівах ячменю та вівса.

Учні 7-9 класів утворили бригаду для підготовки школи до нового навчального року.

Частина учнів господарюють на кролефермі.

Учні 6-7 класів збираються на екскурсію в Київ, а юні географи та історики помандрують вивчати рідний край.

Гай Ф. Так розпочались канікули // Прапор Леніна,- 1970.-27 червня.

 

29 учнів Коробівської СШ об’єдналися у шкільне лісництво і працюють під керівництвом вчителя біології Л.С.Шершеня. Допомагають доглядати ліс на площі 75 га, заклали розсадник на ділянці 0,07 га і доглядають його, зібрали тонну соснових шишок на насіння.

100 нових шпаківень виготовили цього року члени гуртка юних лісоводів Деньгівської 8-річної школи.

Чевелій О. Учні примножують зелене золото // Прапор Леніна,-1970.-30 червня.

 

У кожній школі району створено загони “Зелених патрулів”. Очолюють роботу досвідчені природолюби – вчителі біології.

Комиш Н. Ідуть “зелені патрулі”// Прапор Леніна,- 1970.-30 червня.

 

За першу зміну  в таборі “Сосонка” на околиці с. Вільхів відпочило 115 хлопчиків і дівчаток. Радісно і цікаво в ньому. Тут і походи рідним краєм, і зустрічі з цікавими людьми, ранки та вечори відпочинків, військово – спортивна гра “Зірниця”, футбольні баталії, зустрічі з табором “Чайка”, концерт для мешканців с. Вільхи, табірна спартакіада, екскурсія в Канів.

Мамакін В. Весело дітям в таборі // Прапор Леніна,- 1970.-28 липня.

 

Більше 5 млн рибного малька, що залишився після повені в невеликих озерцях, врятували нинішнього літа учні Домантівської, Бубнівсько-Слобідської середніх та Шабельниківської 8-річної шкіл. Керував операцією “Живе срібло” бригадир рибколгоспу І.М.Вернигора.

Фоторепортаж // Прапор Леніна,-1970.-18 серпня.

 

День випуску дошкільнят у дитсадку “Ялинка” був святково радісним. Виступали не тільки дошкільнята, а й їхні батьки, які декламували вірші, співали, виконували музичні твори .

Федорчук Т., Христенко Ю. Випуск дошкільнят // Прапор Леніна,-1970.-18 серпня.

Погода