На озброєнні педагогів — оздоровчі методики


Нещодавно у Драбівецькому навчально-виховному комплексі відбувся семінар директорів шкіл, дошкільних та позашкільних установ району з проблеми: «Здоров’язберігаючі технології у начально-виховному процесі». Гостей, зустрічали директор НВК Тетяна Єремєєва та сільський голова Олександр Герасименко. Вони розповіли, що вже десяток років під час епідемій грипу заклад не закривають на карантин. Завдяки втіленню в життя системи сучасних методик оздоровлення діти менше хворіють. Знання, набуті у навчальному закладі, стають їм у нагоді вдома, чи у надзвичайних ситуаціях, які іноді трапляються.

Пріоритетом роботи шкільного колективу є покращення умов навчання дітей. Ще зовсім недавно НВК опалювався вугіллям: топка працювала цілодобово, а у школі було холодно. Введення газової котельні забезпечило у приміщенні стабільний тепловий режим. У планах — оновлення вікон і дверей, а найбільше установі потрібен шкільний автобус, бо майже три десятки юних маркизівчан добираються до школи «на перекладних». Сільський голова наголосив, що сьогодні діє ряд обласних і всеукраїнських програм, спрямованих на розвиток соціальної сфери села, зокрема, у сфері енергозбереження, участь у яких дає шанс отримати кошти для розв’язання місцевих проблем.

Пленарне засідання семінару розпочалося із виступу заступника директора з навчально-виховної роботи Галини Охріменко, яка розповіла про формування валеологічного моніторінгу у школі сприяння здоров’ю, якою вже 14 років є Драбівецький НВК. Цей заклад — експериментальний педагогічний майданчик. Досвідчений педагог ознайомила присутніх з напрацюваннями, які втілює у життя педагогічний колектив. Вже побачили світ дев’ять фахових брошур, авторами яких є драбівецькі педагоги.

Галина Охріменко наголосила, що сучасні діти страждають від гіподинамії, неякісного харчування, стресів, низької культури та рівня життя. Тому у школі здоров’я на уроках обов’язковими є кількахвилинні перерви для дихальної міні-гімнастики, діти тренують очі, розминають вуха тощо. Вони змалку привчаються берегти здоров’я, а більшість старшокласників обирає природничий профіль навчання. Один із шкільних предметів — основи медичних знань — став профорієнтаційним для багатьох випускників. Більше двадцяти з них працюють у медичній галузі, а майже тридцять навчаються у відповідних вузах. Юні драбівчани знайомляться з основами побутової та біохімії, фармакології, аеро- та музичної терапії. За досвідом до педагогів науковців з Драбівець приїздять колеги не лише з черкаських вишів, а й з усієї України.

Навики здорового способу життя тут виховують ще у дошкільнят. Малеча ходить по солі та каштанах, працює з глиною, горіхами, різноманітними дрібними предметами. Особливе значення надається масажам та здоровому харчуванню. У НВК торік відкрили фіто-бар, яким завідує шкільна медсестра Галина Борисова. Цілющі напої тут готують з квітів, плодів листя, трав, додають смородину, яблука, груші, інші фрукти, вирощені у шкільному саду.

Вчитель біології Надія Шульга говорила про використання на уроках оздоровчих методик В.В. Євминова та В.Ф. Базарного і про розвиток творчих здібностей учнів. Головною ідеєю, яку відстоювала доповідачка, була відома істина, що рух — це життя, бо ми, на жаль, швидко звикаємо до комфорту та бездіяльності і розплачуємося за це букетами хвороб. Багато вправ можна виконувати, сидячи за партою, стоячи на зупинці, навіть лежачи на дивані. Теоретичні знання драбівецькі педагоги активно застосовують на практиці. Нещодавно придбали профілактор Євминова. А ще використовують різноманітні символи та системи. Наприклад, у дошкільній установі та більшості класів на стінах можна побачити різнокольорові «хрест» і «вісімку» — це тренувальні тести для покращення зору.

Надія Шульга активно співпрацює з Київським національним університетом, виховала не одне покоління МАНівців. Яскравим прикладом її успішної педагогічної та наукової діяльності були виступи перед учасниками семінару юних науковців — семикласника Вадима Грінька, який доповідав на тему: «Ліворукі діти, які вони?» та восьмикласниці Аліни Охріменко. Її робота про вплив на дитячий організм харчових домішок, ковбас та «пластикової» їжі викликала неабиякий інтерес у присутніх та бажання придбати матеріали для використання на уроках у навчальних закладах району.

Шкільний медик Галина Борисовна розповіла про обов’язкову паспортизацію школярів, контроль за станом їхнього здоров’я, використання методик оздоровлення та про позитивні результати профілактики і зменшення кількості захворювань у дітей.

Директор Драбівецького НВК Тетяна Єремєєва зосередила увагу учасників семінару видавничій діяльність закладу та ознайомила їх із сигнальними номерами останніх наукових праць її колег.

Освітяни переглянули фрагменти уроків: «Подякуємо водичці» у різновіковій групі дошкільної установи, який провела Тетяна Мархоцька; факультативне інтегроване заняття з фітотерапії та основ фармакології «Цілющі скарби мого села», підготовлене учителем хімії Галиною Охріменко та медсестрою Галиною Борисовою; факультатив з психології під керівництвом практичного психолога Наталії Дзюбло; використання оздоровчих технологій на уроках математики у 3-му та 1-му класах, які демонстрували учителі Оксана Шарапа та Наталія Крупська.

Начальник районного відділу освіти Лариса Глоба брала участь у семінарі та провела нараду директорів. Педагоги відвідали дерев’яну Троїцьку церкву, збудовану у Драбівцях у 1716 році.

Любов МІНІНА, «Вісник Золотоніщини», 25.03.2011 р.

 

Погода