Неординарна подія. Хотіли як краще, а вийшло…

Мокрим та гнилим виявився цьогорічний липень, який приніс аграріям нашого району чимало проблем, пошкодивши ранні зернові культури і затримавши жнивний старт. Зі складного положення виходили кожен як міг. У СТОВ «Красногірське», наприклад, вирішили провести десикацію (висушування) гороху, щоб комбайни могли почати збір цієї культури. Аби не зім`яти і без того постраждалі посіви, застосували авіаметод: обробили їх з дельтапланів. Знайти виконавців цієї непростої місії було нелегко, пілоти не хотіли працювати на згаданій території, бо ще пам`ятали минулорічний випадок, коли частина хімпрепарату, призначеного для обробітку полів СТОВ «Прогрес», потрапила на сусідні – «красногірські». Щоправда, усе тоді закінчилося мирно, бо хто, як не господарники, можуть зрозуміти одне одного.

Цьогоріч допомогти з десикацією 130 га горохових полів у СТОВ «Красногірське» погодилися  пілоти черкаського приватного підприємства «Федоренко Ю.Д.». І треба ж такому статися! Ситуація повторилася! Тільки цього разу частина десиканту «покропила» присадибні ділянки (городи) антипівчан, які розташовані на відстані 1,5 км від оброблених полів. Постраждали листові поверхні культур із широким листям:  капусти, буряків – столових і цукрових, кукурудзи і менше – помідорів, картоплі та ін. Зрозуміло, що людей це обурило і вони звернулися в органи виконавчої влади. В Антипівку негайно виїхала комісія у складі: першого заступника голови райдержадміністрації Миколи Іщенка, начальника райвідділу управління МНС Віталія Демиденка, головного санітарного лікаря Володимира Карпенка, начальників відділу з питань надзвичайних ситуацій РДА Андрія Ляпкала та інспекції захисту рослин Оксани Собченко. За попередніми припущеннями, причинами «незапланованого зрошення» могли бути: неточно складений план руху дельтаплана, який не повинен був розвертатись над селом, нещільне закриття закрилків на ньому чи несправності у роботі відсікачів. І, зрозуміло, вітер, точніше – повітряні маси, які й понесли крапельки десиканта на село.

За свідченням спеціалістів, хімпрепарат реглон-супер, про який йдеться, дозволений законом для застосування на с/г посівах, у т.ч. – на насіннєвих і продовольчих. Вже через 4 дні після обробітку (саме стільки триває період очікування), горох чи іншу культуру можна використовувати як корм для тварин. Проте за словами голови села Миколи Торгонського, деякі жителі Антипівки після «реглонового обприскування» скаржилися на головний біль і сухість у роті. Кожного з них оглянула і надала допомогу місцевий фельдшер Ганна Федина. Від подальшого обстеження люди відмовилися. У господарів, на городи яких випадково потрапив десикат, побувала і комісія сільської ради, очолювана головою села. По кожному з дворів на вулицях Гагаріна, Леніна та Космонавтів, після обстеження, були складені акти збитків. Хоча говорити про них сьогодні ще рано, адже поодинокі білі плями на рослинах можуть ніяк не позначитися на їхній плодючості. Скоріше за все слід очікувати  часткового недобору урожаю. Голова СТОВ «Красногірське» Владислав Шестопал і головний агроном цього сільгосптовариства Григорій Ігнатенко не складають з себе відповідальності за інцедент, що стався. Хоча за великим рахунком – у чому ж їхня вина? У тому, що переживають за долю урожаю і хотіли зробити як краще? Після повторного виїзду на місце події комісії райдержадміністрації і остаточного встановлення величини збитків, керівництво СТОВ «Красногірське» обіцяє відшкодувати їх у повному обсязі.

Марина БІЛЕЦЬКА.

«Вісник Золотоніщини», 22.07.2011 р.

Погода