Поради вчителю по запобіганню роздратованості

Вміння відволікатися від турбот на певний час

Які б не були великі ваші неприємності, намагайтеся час від часу позбутися пригнічуючих думок, відволікатися якими-небудь суттєвими турботами по роботі чи вдома.

Намагайтеся діяти так, щоб у кожному випадку не передавати свій настрій оточуючим вас людям. Які б не трапилися з вами неприємності, життя продовжується і ніхто не має права нав’язувати іншим свої похмурі думки і нудьгуючий настрій. Якщо оточуючі доброзичливі у ставленні до вас, вони знайдуть можливість проявити своє співчуття і надати допомогу.

Будьте розумні і тактовні. Дуже неприємне враження справляє та людина, яка будь-яку свою (навіть дрібну) неприємність перетворює на світову проблему.

Іноді потрібно і поступитися

Вперто настоюючи на своєму, ми доволі часто буваємо схожими на вередливих дітей. Бійтеся бути примхливими.

Прислухайтеся до думки опонента, поважайте її і з достатнім рівнем самокритичності ставтеся до своєї. Розумні вчинки не лише корисні для справи, але й викликають повагу оточуючих.

Не можна бути досконалим абсолютно у всьому.

Декотрі люди живуть у вічному страху, бо вважають, що вони гірші за інших. їх зусилля задовольнити вищим вимогам часто ведуть до хворобливих переживань. Не можна забувати, що таланти і можливості кожного з нас обмежені, тому старайтеся перш за все відмінно виконувати основну свою роботу і те, до чого ви дійсно маєте покликання. Для почуття задоволення достатньо мати успіх в одній чи двох галузях, а інше виконувати сумлінно і не нижче оптимального рівня.

Не ставте надмірних вимог

Той, хто багато чекає від оточуючих, постійно відчуває роздратування від того, що вони в більшості не відповідають його надмірним вимогам. Ви робите велику помилку, якщо постійно критикуючи, намагаєтесь перевиховати дружину, тещу, своїх товаришів. Дорослу людину перевиховати дуже важко, а ви, навіть не усвідомлюючи цього, намагаєтесь зробити оточуючих зручними для вас. Перспективи успіху тут мінімальні та ще й такий стиль поведінки викликає в оточуючих негативне ставлення. Сприймайте людей такими, якими вони є (кожний із нас має право на індивідуальність), або взагалі не майте з ними справи. Старайтеся бачити в оточуючих кращі якості, а в спілкуванні спирайтесь саме на них.

Таким чином, ви, навіть не ставлячи собі це за мету, одного чудового дня зробите відкриття, що оточуючі «перевиховалися», вони цілком задовольняють вас.

Не впадайте у гнів

Привчайте себе до паузи перед можливим спалахом гніву. А під час цієї паузи намагайтесь осмислити ситуацію. В цьому випадку ви встигнете дійти висновку, що гнів не принесе полегшення, а лише спричинить нові неприємності.

Найкраще, якщо вам вдасться розрядитися не гнівними словами, а фізичною роботою чи вправами. Здорова фізична втома поглине ваш гнів.

Не залишайтесь на самоті із своїми неприємностями

Розповісти доброзичливій і розсудливій людині про те, що вас турбує — означає зробити собі величезне полегшення. Поради вашого співбесідника можуть навіть не мати великого практичного значення, важливе його співчуття, участь, зацікавленість. Такою людиною може стати дружина, мати, батько, близька чи зовсім незнайома людина, випадковий попутник.

У свою чергу будьте готові самі виступити в ролі доброзичливого слухача чужої сповіді.

А.ДУБРОВСЬКИЙ, кандидат медичних наук

Погода