Чи можна любити фізику?

Чи можна носити воду в решеті?
Ці питання здаються вам однаково безглуздими? Як може подобатися така складна і незрозуміла наука? А тим більше, як носити воду у друшляку? Тоді читайте далі.
У C. Маршака є дитячий віршик про дивака, який все робив не так, як слід. Він починав будувати будинок зі стелі, сонце ловив шапкою і витирав тінь зі стіни ганчіркою. А ще носив воду решетом. Дійсно, все неправильно. Але виявляється, воду можна носити решетом! Повірте, це не жарт. Пропонуємо провести такий дослід. Потрібно взяти дротяне сито з дірочками близько 1 мм і занурити його сітку в розтоплений парафін (можна використати розтоплену свічку) – дріт покриється тонким шаром парафіну, ледь помітним для ока. При цьому наскрізні отвори залишаться, через них вільно пройде голка. Ось у такому ситі можна носити воду. Потрібно лише обережно налити воду і оберігати сито від поштовхів.
Чому ж вода не проливається? Вода намагається протекти через дірки. При цьому поверхня води між перетинками сильно викривляється. Чим далі, тим невигідніше поверхні води збільшуватися – вона починає діяти як батут, коли ви на нього тиснете ногами (чи іншою частиною тіла). Тобто збільшенню (розтягу) поверхні протидіють поверхневі сили, показані на рисунку стрілками. Вони й утримують воду між перетинками, не даючи протекти. Таке пропарафінене сито можна покласти на воду – воно буде триматися на ній. Значить, можливо не тільки носити воду у решеті, але й плавати на ньому.
Цей парадоксальний дослід пояснює ряд звичайних явищ, до яких ми надто звикли, щоб замислюватися про їх природу. Смоління бочок і човнів, змазування салом пробок і втулок, фарбування олійною фарбою і, взагалі, покриття маслянистими речовинами всіх тих предметів, які ми хочемо зробити непроникними для води, а також гумування тканин – все це «носіння води у решеті».
Насправді все навколо нас (явища, процеси, речі) і навіть ми самі є фізичними задачами різної складності. Людина, яка розуміється на фізичних законах, може легко їх побачити скрізь, куди не подивиться. Потрібно лише навчитися дивитися і бачити, слухати і чути, вчити і розуміти!
Чи задумувалися ви, що фізика є фундаментальною наукою (основною, як фундамент для будинку), тому що всі інші науки (хімія, геологія, біологія, медицина і навіть економіка, соціологія) мають справу з конкретними системами, які підкоряються законам фізики. Наприклад, хімія – це фізика перетворення атомів і молекул, біологія – це фізика клітин і складніших організмів, економіка – це фізика руху товарів і коштів… При цьому важливо вміти описувати явища за допомогою математики. Але відмінність фізики від математики у тому, що фізика принципово зосереджена на описі матеріального світу, тоді як математика має справу з абстрактними ідеями та формулюваннями, які не обов’язково мають якесь реальне відображення.
Та й комп’ютер можна використовувати не лише для інтернету, розваг і друкування текстів. Його можна навчити відтворювати реальні процеси (життя галактик і окремих атомів). Власне кажучи, вирішальним поштовхом для розвитку інформаційних технологій і комп’ютерів стала необхідність імітації у 40-х роках минулого століття роботи ядерних реакторів, ядерного вибуху, запуску і польотів балістичних і космічних ракет, прогнозування погоди. Сьогодні серед фізиків частіше можна зустріти модельєрів, як вони себе жартівливо називають, а не чистих теоретиків або експериментаторів. Саме ці люди використовують комп’ютер для створення нового і дослідження невідомого.
Тож, якщо Ви хочете зрозуміти і змінити світ, варто його не боятися, а спробувати з ним познайомитися. Навіть якщо Ви відчуваєте, що щось недовчили, пропустили, ми можемо допомогти. При наявності бажання все можна надолужити.
Для цього потрібно зробити кілька кроків:
1)    зареєструватися до 20 лютого на ЗНО з ФІЗИКИ (через Інтернет або у кімн. 261 за адресою бул. Шевченка, 79, корпус 3 Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, поруч з зупинкою);
2)    пройти тестування з ФІЗИКИ;
3)    подати документи на спеціальність «ФІЗИКА»;
4)    прийти навчатися  (БЕЗПЛАТНО!) на ФІЗМАТ ЧНУ (Навчально-науковий інститут фізики, математики та комп’ютерно-інформаційних систем Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького);
5)    мати бажання пізнавати нове і бути старанним впродовж п’яти наступних років навчання.

Погода