Як не стати жертвою злочинних посягань

Сучасна людина живе у складному світі, який постійно змінюється та потребує від нього великих знань, вмінь та досвіду. Кожної хвилини у країні, місті, районі стаються неприємні, часто трагічні події. Дуже часто від них страждають більш непідготовлені до життя, довірливі, наївні, недосвідчені або дуже самовпевнені діти.
Останнім часом на території м. Черкаси та Черкаській області збільшилась кількість майнових злочинів потерпілими від яких є неповнолітніх. В більшості випадків предметом злочинних посягань є мобільні телефони.
Основними майновими злочинами від яких потерпають неповнолітні є пограбування, шахрайства та крадіжки.
Відповідальність за вчинення крадіжок передбачена статтею 185 Кримінального кодексу України „Крадіжка”. Крадіжка – це таємне викрадення чужого майна. Таємним визнається таке викрадення, здійснюючи яке, злочинець вважає, що робить це непомітно для потерпілих чи інших осіб. Як правило крадіжка вчинюється за відсутності будь-яких осіб (власників, володільців майна, осіб, під охороною яких воно перебуває, очевидців тощо).
Відповідальність за вчинення пограбувань передбачена статтею 186 Кримінального кодексу України „Грабіж”. Грабіж – це відкрите викрадення чужого майна.  Відкритим визнається викрадення, що здійснюється у присутності інших осіб, які розуміють протиправний характер дій винного, а він, у свою чергу, усвідомлює цю обставину. Такими особами можуть бути особи, у власності, володінні чи під охороною яких знаходиться майно, на яке здійснюється посягання, очевидці. Типовим проявом грабежу є так званий “ривок”, коли грабіжник несподівано для потерпілого чи інших осіб захоплює майно (вихоплює із рук сумку, телефон, зриває з голови шапку тощо).
Відповідальність за вчинення шахрайських дій передбачена статтею 190 Кримінального кодексу України „Шахрайство”. Шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Обман – як спосіб шахрайського заволодіння чужим майном та придбання права на таке майно полягає у повідомленні потерпілій особі неправдивих відомостей або приховування певних відомостей  повідомлення яких мало б суттєве значення для поведінки потерпілого, з метою введення в оману потерпілого. Зловживання довірою – полягає у недобросовісному використанні довіри з боку потерпілого: для заволодіння чужим майном чи правом на нього винний використовує особливі довірчі стосунки, які склалися між ним та власником чи володільцем майна.

Як вберегти себе чи членів своїх сімей від шахрайського посягання на особисте майно, гроші?
Під час зустрічі на вулиці чи в приміщенні підозрілих осіб, при спробі їх заговорити з Вами, намагайтеся не дивитися їм в очі, уникати розмови та йти далі у своїх справах. У випадку, якщо уникнути розмови Вам не вдалося, намагайтеся перевести розмову в друге русло чи погрожуйте повідомити працівників міліції про їх діяльність.
Обов’язково обачними потрібно бути з громадянами, які звертаються з пропозицією «погадати» чи зі словами, що на ваших батьків наведено «порчу», від якої вони можуть померти, у цьому випадку необхідно негайно звертатися до дорослих осіб, які знаходяться поруч, з проханням провести до школи чи додому і спробувати додзвонитися до своїх батьків.
Намагайтеся в людних місцях не розмовляти, а також показувати чи віддавати на прохання незнайомих осіб подивитись чи подзвонити на мобільний телефон.
При отриманні пропозицій з боку невідомої особи надати телефон для здійснення перевірки на предмет його викрадення, необхідно відразу повідомити про таку особу в найближчий пункт міліції.

Як зберегти свої гаманці, мобільні телефони від кишенькових крадіїв?
В людних місцях, в транспорті, на ринках зберігайте свої речі у внутрішніх кишенях одягу, в літній період року гаманці чи мобільні телефони кладіть до кишень, які тісно прилягають до тіла, намагайтесь при розрахунку за придбаний товар всі гроші не доставати. При виході з дому брати із собою ту суму грошей, яку ви розраховуєте витрати на покупки.

Як уберегти себе від нападу зловмисника?
    Повертаючись додому увечері, по можливості, не ходіть поодинці, уникайте погано освітлених вулиць, скверів, глухих, безлюдних місць, лісопаркових зон, районів будівництв.
    Якщо на Вас напав грабіжник і сили явно не на Вашу користь, краще віддати йому гаманець, сумку, чим битися за неї, ризикуючи здоров’ям і життям.
    Якщо Ви затримались допізна, зверніться з проханням до близьких або знайомих зустріти Вас біля метро, зупинки автобуса та провести до будинку.
    Будьте обережні і розбірливі в нових знайомствах, не варто дівчині, якщо вона одна, сідати до машини незнайомої людини.
    Якщо Ви змушені скористатися випадковою машиною, щоб дістатися до Вашого дому, намагайтеся запам’ятати номер автомобіля і повідомити його комусь із друзів або родичів по мобільному телефону так, щоб водій не чув.
    Не показуйте водію таксі чи випадкового автомобіля, що у Вас в гаманці значна сума грошей.
    Якщо Вас пізно ввечері з будь-якої причини зупинили сторонні особі, не зупиняйтесь у темному місці, а намагайтесь дійти до найближчого ліхтаря, вітрини магазину або іншого освітленого місця. Вірогідно, що зловмисники в такій ситуації відмовляться від злочинних дій.
    Не давайте можливості хуліганам спровокувати себе. Уникайте зневажливих висловлювань на їх адресу. Залишайтеся спокійним, об’єктивним та виваженим.
    Мобільні телефони носіть у кишенях, бажано таких, які закриваються ґудзиками або блискавкою, на крайній випадок у сумці.

Вам часто доводиться повертатися додому пізно?
    Носіть в сумочці індивідуальні засоби захисту: балончик з газом, електрошокер або свисток – в скрутну хвилину врятувати може навіть він.
    Для самооборони користуйтеся засобами, що містять речовини, які подразнюють очі та дихальні шляхи, але пам’ятайте, що застосовувати їх треба з урахуванням вітру і лише на вулиці або у великих приміщеннях.

Захист при нападі на відкритому просторі (на вулиці, в парку)
    Ви йдете по пустинній темній вулиці і помітили, що за Вами довго йде незнайомець? Різко поверніться у зворотній бік та спробуйте роздивитися людину – це може значно послабити її агресивні дії та дозволить Вам в подальшому впізнати цю особу. Зробіть все можливе, щоб пропустити його вперед. Якщо не вийшло, вдайте, що у Вас під тим ліхтарем призначена зустріч з хлопцем, братом тощо. І доведіть це до свідомості підозрілої Вам особи. Наприклад: голосно покличте брата: «Максиме, ще довго тебе чекати?», або покличте собаку: «Мухтар, до мене!». Якщо переслідувач не повірить Вам, то все одно це дозволить виграти час.
    Якщо на Вас напали на вулиці, створюйте якомога більше шуму: кричіть, вдарте по машині, що стоїть поряд, щоб спрацювала сигналізація.
    Коли Вам удалося вислизнути від нападаючого, відразу відбігайте, принаймні, метрів на 10 і зберігайте дистанцію. Злочинець вважатиме за краще відмовитися від переслідування, ніж ризикувати бути спійманим.

Вам здалося, що Вас переслідує машина?
    Оберніться і йдіть в протилежному напрямку. В такому випадку, щоб прослідувати за Вами, водію доведеться розвернутися. В цей час Ви зможете вийти з поля зору переслідувача.
    Щоб перешкодити злочинцю затягти Вас в машину, хапайтеся за будь-який предмет, який опинився поблизу: дерево, лава, велосипед – все, що перешкодить йому зрушити Вас з місця або не пройде через дверці машини, і голосно кличте на допомогу. Люди звернуть на це увагу і зателефонують до міліції.

Захист при нападі в закритому просторі (під’їзді, ліфті)
    Правила для дітей: ніколи не сідайте в ліфт з незнайомими. Близько 50 % випадків нападів на неповнолітніх відбувається в під’їздах і, особливо, в ліфтах.
    При нападі у ліфті негайно натисніть на кнопку «виклик диспетчера». Диспетчер визначить місце знаходження ліфту та доповість про випадок в міліцію.
    Якщо при вході в під’їзд Ви почули постріли або підозрілий шум – негайно вийдіть на вулицю.
    Якщо Ви збираєтеся зайти в під’їзд і бачите підозрілу особу, яка хоче зайти за Вами слідом, – не заходьте в під’їзд, пройдіть мимо до найближчого освітленого більш-менш безпечного місця. Зателефонуйте додому або сусідам, щоб Вас зустріли біля під’їзду або біля квартири. Якщо можливості зустріти Вас немає, телефонуйте до міліції.
    Якщо на Вас напали в під’їзді, ніколи не намагайтеся забігти в ліфт. Злочинець чекатиме Вас перед виходом з ліфту.
    При нападі в під’їзді біжіть вгору по сходах і дзвоніть у всі двері підряд. Хто-небудь з Ваших сусідів може опинитися вдома і виглянути за двері або хоча б запитати «Хто там?», на що Ви можете крикнути «Я Ваш сусід, на мене напали, викличте міліцію». Злочинцю не потрібні свідки, тому ймовірно Він залишить свої наміри.
    Психологи також говорять, що для залучення уваги сусідів навіть краще кричати «Пожежа!». На такий крик вибігають всі.

Захист при нападі на квартиру
    При нападі на квартиру, насамперед прагніть привернути увагу сусідів. Викиньте стілець у вікно, вибіжіть на балкон  з криками: «Вбивають!» або «Пожежа!».
    Подумайте прямо зараз – чи є у вашій квартирі місце, де Ви можете сховатися в разі нападу. Це може бути ванна кімната, туалет, комора, якщо ці приміщення обладнані міцними дверима.
    Опинившись в укритті, стукайте в стіну (якщо воно має спільну стіну з сусідами), кричіть, намагайтеся всіма можливими способами привернути увагу сусідів.

Якщо вже такий випадок стався, тобто у Вас відібрали мобільний телефон або інші цінні речі необхідно :
–    негайно звернутися до міліції! Зателефонувати за номером 102. Зателефонувати можливо будь з якого таксофону на вулиці (дзвінок в міліцію безкоштовний), або попрохати перехожих зателефонувати з мобільного телефону (дзвінок також безкоштовний). Добігти до найближчого магазину чи іншого приміщення де можливо є телефон та зателефонувати в міліцію.
–    обов’язково спробувати запам’ятати особу злочинця, його вигляд, як зовнішній так і одяг, можливо особливі прикмети (татуювання, шрами, особливості мови), де саме стався злочин, о котрій годині та у якому напрямку зник злочинець?
–    в розмові по телефону з міліціонером необхідно спокійно повідомити свої повні анкетні дані (прізвище, ім’я та по батькові, адресу проживання), коли, де, та при яких обставинах стався злочин, інформацію про злочинця, номер свого мобільного телефону та модель, колір, особливі прикмети телефону.
–    також необхідно повідомити батьків, або якщо ви знаходитеся у школі то класного керівника, або директора про ситуацію яка сталася.
–    звернутися разом з батьками з письмовою заявою до найближчого райвідділу міліції. Бажано при собі мати документи на викрадений мобільний телефон.

Звертаємо увагу на необхідність термінового повідомлення працівників міліції про скоєний злочин! Так як в кожному населеному пункті постійно чергують пересувні наряди міліції, які можуть терміново виїхати до місця скоєння злочину. Вірогідність затримання злочинця по «гарячих слідах» набагато вища, ніж через деякий час.

Рекомендації розроблено  відділенням кримінальної міліції у справах дітей Управління МВС України в Черкаській області

Погода