ПОВЕДІНКА У ТРАНСПОРТІ

 

Мабуть не треба і пояснювати, що скупчення людей, що рухається на великій швидкості у замкнутому просторі громадського транспорті завжди означає ситуацію підвищеного ризику, Це не значить, звичайно, що треба боятися поїздок автобусом або тролейбусом, але досвід виробив правила, які допомагають людині безболісно співіснувати із громадським транспортом:  • Уникайте в темний час доби безлюдних зупинок. Чекаючи транспорт варто стояти на добре освітленому місці поряд з іншими людьми.
  • Коли транспорт підходить не намагайтеся стати в першому ряду нетерплячої юрби – Вас можуть виштовхнути під колеса.
  • Якщо рейсовий автобус ходить із великими проміжками, запам’ятайте розклад, щоб не стояти на зупинці занадто довго.
  • Не засинайте під час руху: небезпечно не стільки проспати свою зупинку, скільки одержати травму при різкому гальмуванні або маневрі.
  • Не притуляйтеся до дверей, по можливості, уникайте їзди на сходах і в проході.
  • Тримайте свої речі на виду. Не задивляйтеся у віконце, якщо на підлозі стоїть ваша торба або валіза. Найкраще тримати речі на колінах або притуливши до стінки.
  • Пам’ятайте, що у громадському транспорті дуже зручно діяти кишеньковим злодіям, а їхнє улюблене місце – у проходах та на сходах біля дверей. Якщо є можливість – користуйтеся проїзним квитком – він рятує від додаткового пересування по салоні.
  • Якщо проїзні документи перевіряє контролер, а у вас їх із собою немає, не соромтеся і самі перевірити документи контролера. Служба контролю підтверджує, що щодня десятки молодих людей поповнюють свій бюджет під виглядом ревізорів.
  • Уникайте порожніх автобусів, трамваїв, тролейбусів і вагонів метро. Якщо усе ж випадає їхати пізно, то сідати краще біля водія, причому не біля вікна, а ближче до проходу, щоб до вас незручно було підсісти. Якщо незважаючи на це підозрілий незнайомець хоче сісти поруч, пропустіть його до вікна або пересядьте.
  • Жінкам рекомендується сідати поруч з іншими жінками. А якщо в салон увійшов явно розв’язний пасажир, необхідно відвернути обличчя і не зустрічатись з ним очима.

Що робити якщо в салоні пожежа?

По-перше, негайно сповістити про це водія, не забувайте, що його увага звернена, головним чином, на дорогу.

По-друге, відчиніть двері кнопкою аварійного відкриття дверей. Якщо це не вдасться, а салон наповнюється димом, розбийте бокові вікна (тримаючись за поруччя, вдарте обома ногами у куток скла вікна) або відчиніть їх як аварійні виходи згідно інструкції (наприклад, за допомогою спеціально вмонтованого шнура).

По-третє, по можливості самі гасіть полум’я за допомогою вогнегасника, якщо він є в салоні, або накривши верхнім одягом осередок загоряння.

Як і при будь-якій пожежі, у громадському транспорті треба всіма способами боротися з панікою, рятувати в першу чергу дітей і тих, хто не може сам про себе подбати. Не юрбіться біля  дверей, якщо там утворилася давка, краще вибийте вікно. Захистіть рот і ніс хусткою, шарфом, рукавом, полою куртки від диму: перша небезпека при такій пожежі – отруйні гази від пластика; інколи  достатньо декілька вдихів, щоб знепритомніти.

Вибравшись із вагона, що горить, відразу ж починайте допомагати іншим. При цьому будьте обережні  з металевими частинами в трамваї і тролейбусі – вони можуть виявитися під напругою через обгорілу ізоляцію.

При поїздках у таксі – добре було б не занадто багато розповідати про себе водію, особливо про добробут і розпорядок дня. Якщо ви садите в машину родича чи знайомого, поговоріть із водієм, подивіться номер машини (так, щоб це бачив водій),а приятелю скажіть: «Приїдеш – подзвони!». Жінкам рекомендується в темний час доби, приїхавши до під’їзду, попросити водія трохи почекати – поки ви не ввійдете в будинок. Уникайте сідати в машини, де вже є пасажир.

При поїздках в електричці – у вечірній час сідайте в перший вагон або в такий – як це буває на деяких маршрутах – де традиційно збираються постійні  пасажири – наприклад, у третій або передостанній. Якщо ви побоюєтеся хуліганів – сідайте ближче до пульта виклику міліції або на крайній випадок до стоп-крана (він знаходиться в тамбурі). Проте стояти в тамбурі, у проходах і курити – не рекомендується. Якщо у вагоні, куди ви уже ввійшли, виявили п’яну компанію, що розташувалася, спокійно проходьте далі в інший  по ходу руху електропоїзду. Не відповідайте на репліки, не зустрічайтеся очима з розв’язними пасажирами. Будьте готові до опору, але не показуйте переляку або роздратування, будьте зовнішньо байдужі.

Якщо на зупинці разом із вами вийшла особа  або група осіб, що загрожують вам, відразу зверніться до касира, чергового по станції або міліціонера. Попросіть зв’язатися з міліцією, скажіть про прикмети тих, хто погрожував, не ідіть зі станції, поки не переконаєтеся, що вам ніщо не загрожує. Якщо є можливість – зателефонуйте (або попросіть це зробити  робітника станції), щоб вас зустріли.

І насамкінець – ще один перевірений варіант відношень у громадському транспорті: привести ці відношення у керовані вами рамки.

 

Погода