ПЕРША ДОПОМОГА ПОТОПАЮЧИМ

 

Запам’ятайте!

Серце зупиняється при температурі тіла +26° С.

Попередження переохолодження організму:


обмежуйте час перебування у воді і регулюйте перерви між заходами в неї.

Допустимий час перебування людини у воді:

  • 5-8 хв. при температурі води нижче +2° С.
  • 10-15 хв. при температурі води не нижче +2-3° С.
  • 3,5-4,5.год. при температурі води +10-15° С.
  • 7-9 год. при температурі води +24° С

Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, котрі вміють плавати і самовпевнено запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води. Тоді починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягнути на себе великий палець ноги. Якщо перевернувся човен, він ще й тоді певний час не тоне, отже, треба зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за нього, штовхаючи до берега. Потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинулися, у жодному разі не можна заплющувати очі. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на воді. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям – неможливо. Під час катання на човні дітей – необхідна присутність дорослого. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.

Якщо людина, що тоне, не може контролювати свої дії, підпливіть до неї ззаду і схопіть за плечі, коси чи комір, якщо вона в одязі; Транспортуйте потопаючого на спині, тримаючи його голову над водою.

Звільніть ротову й носову порожнини від ґрунту й слизу. Ця нескладна процедура робиться за допомогою пальця, обмотаного носовою хусткою або будь-якою тканиною. Потерпілого кладуть животом на стегно зігнутої ноги, обличчям вниз – голова повинна бути нижче рівня грудної клітки.

Видаліть воду з легенів і шлунка. Ритмічно здавлюйте грудну клітку або вдаряйте долонею між лопаток. Після того, як дихальні шляхи будуть звільнені, покладіть потерпілого спиною на тверду поверхню, злегка піднявши його ноги (підкладіть одяг|.

Проведіть реанімацію. Реанімаційні заходи полягають у проведенні штучного дихання й непрямого масажу серця. Це набагато легше робити удвох, коли один «дихає», а його напарник «качає серце». У середньому, на 15 натискань на грудну клітку необхідно зробити 2 вдихи.

Головне правило поведінки в будь-якій екстремальній ситуації – не піддаватися паніці. Важливо не тільки вчасно надати допомогу потерпілому, а й швидко сповістити про подію рятувальні служби й викликати швидку медичну допомогу.

Вадим КАПЛЯ,

старший інспектор відділення з питань наглядово-профілактичної діяльності Золотоніського РВ ГУ МНС.

 

Погода