Використання Інтернет-ресурів Черкащини в управлінській діяльності керівника школи

 

Ще зовсім недавно про можливість існування засобу, за допомогою якого можна за декілька секунд одержати майже будь-яку потрібну інформацію, не виходячи при цьому з приміщення можна було лише фантазувати. Сьогодні це стало доступним завдяки всесвітній комп’ютерній мережі.

 

Проте кількість доступних в Інтернеті файлів надзвичайно велика і продовжує безперервно збільшуватись. Хоч існують потужні пошукові системи, керівнику закладу доцільно мати окремі каталоги сайтів, які можуть істотно полегшити роботу з необхідною інформацією.

Велику роль відіграє оперативне отримання законодавчих і нормативних документів, які розташовані на сервері Президента України http://president.gov.ua/, сервері Верховної Ради України (http://rada.gov.ua/), сервері Кабінету Міністрів України (http://kmu.gov.ua/). Офіційні сайти місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування Черкащини також містять урядові документи, положення та закони, висвітлюють особливості їх застосування в регіоні. Для керівника освітнього закладу корисними є сайти територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, бо вони містять оперативну інформацію про особливості нормативних актів, висвітлюють матеріали відповідних напрямків суспільного життя регіону, надають консультації.

Адміністрації закладу доцільно регулярно переглядати інформацію, яка вміщується на сайті Міністерства освіти і науки України та його підрозділів. Відшукати необхідні матеріали на зазначених Інтернет-ресурсах нескладно, оскільки значна їх частина розкривається з коментарями експертів на різноманітних веб-сторінках, тому залишається лише знайти офіційні документи. Доступ до цих сайтів дає можливість отримувати значний обсяг інформації, необхідної для управлінської діяльності.

Важливу роль відіграє також інформація, яку можна отримати на Інтернет-сайтах, що розроблені безпосередньо місцевими органами управління освітою. Вони в значній мірі несуть відомості, які формуються саме на рівні обласного, міського управлінь освіти або на рівні районного відділу освіти. Вони можуть використовуватись керівниками для оперативного отримання відповідних даних. Проте Черкащина не може поки що похвалитися кількістю таких ресурсів, оскільки їх зафіксовано лише декілька. У цьому напрямку привертає до себе увагу робота відділу освіти Золотоніської райдержадміністрації. Його вихід у світовий інформаційний простір велика заслуга насамперед начальника відділу освіти Л.М.Лосіцької, яка до того ж має персональний сайт «Українська мова та література»( http://ridnamova.ck.ua/), що існує з 2006 року і є вдалою спробою автора допомогти учителям української мови та літератури, зарубіжної літератури, правознавства, класним керівникам, педагогам-організаторам.

Щодо персональних сайтів, то особливої уваги заслуговують матеріали доцента Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Стеценко Надії Миколаївни (http://pedagogika.at.ua/), що являють собою різноманітні розробки навчально-виховного змісту та сайт Кондратюка Сергія Юрійовича, учителя Будищенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Черкаського району, керівника районних методичних об’єднань з інформатики та з образотворчого мистецтва (http://konserg.ucoz.ua/). Останній щоденно оновлюється і користується великим інтересом у відвідувачів освітніх ресурсів, оскільки містить майже три тисячі різноманітних розробок, які розраховані на велику аудиторію вчителів.

Суттєво збільшує інформованість керівників звернення до сайту Черкаського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (http://oipopp.ed-sp.net). Тут розміщено велику кількість матеріалів, які значно можуть підвищити ефективність роботи кожного вчителя. Особливо цінною є колекція цифрових ресурсів, що є колективним надбанням педагогічного колективу Черкащини. Інститутом зібрані унікальні наочні засоби та інформаційні матеріали. Для легкого та зручного пошуку потрібних ресурсів цифрова колекція має структуру навчальних програм 12-річної школи, а навігація розроблена з прив’язкою до навчального предмету, класу та теми відповідної програми. Приходиться жалкувати, що далеко не всі вчителі мають можливість користуватись ними, оскільки технічні можливості багатьох закладів ще не дозволяють цього зробити. Серед останніх надбань Черкаського освітнього порталу є розділ «Віртуальний музей О.А.Захаренка». Далеко не кожен зможе відвідати Сахнівську школу, де працював великий Педагог, а представлені матеріали допоможуть збагнути велич його роботи. Розділ «Ліга старшокласників» також буде цікавим, оскільки органи учнівського самоврядування зможуть представити свою роботу по чисельним Інтернет-проектам.

Протягом останнього року зросла популярність сайту Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (http://www.cdu.edu.ua/), який, маючи чисельні веб-сайти факультетів і підрозділів, перетворився у портал ЧНУ.

Окремо слід зупинитися на Інтернет-сайтах загальноосвітніх навчальних закладів, які (хоч і побудовані в переважній більшості як візитна картка закладу) становлять значний інтерес для керівників, бо надають можливість співставити діяльність свого закладу з іншими. Протягом останнього року на Черкащині появились ряд нових шкільних сайтів. Вони різні за дизайном та внутрішнім змістом, але відрадно, що вони появляються. У багатьох колективах йде пошук форм представлення досвіду своєї роботи. Тому важливим напрямком в управлінській діяльності адміністрації загальноосвітнього навчального закладу є розширення його інформаційного простору. Створення Інтернет-сайту закладу є одним із елементів цієї роботи. Сьогодні це не є особливою проблемою. Звичайно створення сайту в Web-студіях коштує досить дорого (вартість часто вимірюється тисячами гривень залежно від змісту). Але цю роботу можуть виконати не лише професійні розробники сайтів. Існує багато довідкового матеріалу по створенню ресурсу. Вивчивши його, можна навчитися створювати сайти самостійно. До того ж в Інтернеті можна знайти і безкоштовно викачати багато шаблонів для свого. Так розроблено значну частину шкільних сайтів нашої області. Вони мають похожу структуру, але кожна школа наповнює їх своїм змістом. Зазвичай вони містять слідуючі розділи:

  • Головна сторінка, новини
  • Історія, досягнення школи
  • Адміністрація школи, педагогічний колектив
  • Шкільне самоврядування, інформація про учнів
  • Шкільний музей, фотоальбом
  • Інформація для батьків
  • Книга відгуків.
  • Контактні адреси.
  • Наявність посилань на інші освітні сайти.

Треба пам’ятати, що поповнення сайту матеріалами це також громіздка робота, але при вдалому розподілі обов’язків між членами педагогічного і учнівського колективу це може принести вагомі результати.

Особливу роль в житті громади відіграють сільські школи, які на даний час стабілізують непросте селянське життя. За нинішніх умов вони навряд чи можуть визначати долю села, як свого часу було зроблено в Сахнівці. Але роль їх залишається великою. При наповненні сайту школи доцільно розміщувати не лише зазначені вище матеріали. Доцільно вміщувати побільше відомостей про саме село, а то й навколишніх сіл. Не секрет, що більшість наших випускників осіли далеко за межами батьківської хати. Для багатьох прочитані сільські новини чи перебування у віртуальному музеї школи (села) викликають найщиріші відчуття. Про це вони з великою радістю діляться під час зустрічей.

Сайт Ковтунівського навчально-виховного комплексу, який налічує лише 80 учнів, створив випускник школи Малий Володимир. Розміщення матеріалів робиться директором закладу. Структура сайту може змінюватись в залежності від наших ідей. Цим він відрізняється від сайтів, які зроблено по певному шаблону. Заклад працює за регіональною програмою «Співдружність школи, сім’ї та громадськості – в ім’я дитини», учні вивчають народні звичаї, бережуть традиції своїх батьків. На сторінках «Головна», «Про село», «Школа», «Корисна інформація», «Звичаї нашого краю» та «Подорож Золотоніщиною» висвітлюється досвід роботи закладу, розповідаємо про сільсьські будні не лише Ковтунів і Мицалівки, а і навколишніх сіл, оскільки свого часу школа була базовою в своїй окрузі. Особливо вдалим виявився проект по збору віршів про маму. Колекція віршів, яка вже нараховує декілька сотень, постійно поповнюється, а сторінка з ними найбільш відвідувана.

У розділ «Корисна інформація»- «Сайти» наведено реєстр Інтернет-ресурсів Черкащини, адреси яких варто мати в своєму каталозі керівнику освітнього закладу. Кожен сайт відвідано автором, тому адрес, по яких не можна відкрити якийсь з них, немає.

Вважаю, що оголошення конкурсу на кращий сайт освітнього закладу під час проведення чергової виставки педагогічних технологій «Освіта Черкащини» сприятиме пожвавленню роботи в цьому важливому напрямку

“Педагогічний вісник”, 2010

Погода