Сільська школа може гідно конкурувати з міською

Із 3 по 7 квітня в м. Одесі пройшов IV етап VII Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії, в якій взяли участь 79 учасників з усіх областей України. Склад команд формувався відповідно до рейтингу області за попередні роки виступів. Черкащину представляли  , учень 11 класу Звенигородської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів імені Тараса Шевченка Костянтин Ященко, та учень 9 класу Ковтунівського навчально-виховного комплексу Ростислав Нетудихатка.

Оргкомітет, очолюваний керівниками Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації та Одеського обласного інституту удосконалення вчителів, забезпечив належний організаційний рівень проведення олімпіади. Для учасників були створені всі необхідні умови для роботи. У вільний від олімпіадних змагань вони прогулювалися Одесою пішки, подивилися виставу в національному академічному театрі опери та балету. Але найбільше вражень в майбутніх науковців залишили відвідини музею цікавої науки та спілкування між собою.

За результатами олімпіади, яку проводили роздільно для десятикласників та одинадцятикласників, нагороджено дипломами учасників 40 учнів, дипломами ІІІ ступеня – 22 учні, дипломами ІІ ступеня – 12 учнів, дипломами І ступеня – 5 учнів.

На жаль, представники нашої області не ввійшли до числа основних призерів. Проте виступ Ростислава не може лишитися поза увагою. Насамперед тому, що він представляв тип закладів, які рідко потрапляють на найвищий рівень національних олімпіад. Коли заходить мова про предмети природничо-математичного циклу, то поєднання назв «школа – дошкільний заклад» зникає у протоколах результатів олімпіад вже на обласному рівні. А у фіналі змагаються частіш усього учні спеціалізованих закладів та класів. Це представники переважно наукових центрів провідних вузів України. Складати їм конкуренцію непросто.

Дебют дев’ятикласника з Ковтунів, який конкурував з на рік старшими від себе юнаками та дівчатами, можна вважати досить успішним. Ростислав розв’язав ряд завдань теоретичного та практичного спрямування. А в розділі знавців небесних тіл він взагалі був серед кращих. При вдалому виступі на астрономічній олімпіаді наступного року він має нагоду ще раз змагатись тепер вже з однолітками-десятикласниками, а тому набутий досвід може бути основою для майбутніх успіхів.

Зазначу, що астрономію як навчальний предмет вивчають в 11 класі. Проте це не заважає ковтунівським школярам здобувати відзнаки на обласному рівні. Втретє підряд ми маємо призерів обласної олімпіади. Два попередні роки серед них був Свояк Олександр, який нині навчається в національному авіаційному університеті у Києві. Цього року, крім Ростислава, відзначилась десятикласниця Тетяна Тимошенко, яка зайняла третє місце в Черкасах. А якщо додати успіх восьмикласника Максима Дивнича, який став також призером обласної олімпіади з фізики, то можна не зважати на міфи про те, що сільська школа дає слабі знання.

Цікавим був звіт Ростислава про поїздку в Одесу перед своїми товаришами під час відзначення в школі Дня космонавтики. Його успіхи додають бажання досягати нових висот у навчанні. Приємно було одержати запрошення на святкування Дня фізмату, який щорічно проводять 12 квітня, від кафедри фізики навчально-наукового інституту фізики, математики та комп’ютерно-інформаційних систем Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Ростислав Нетудихатка отримав персональне запрошення. Його було допущено до участі в очному турі обласного турніру «Фізичні задачі-оцінки» імені Михайла Сіденка. Сіденко – відомий педагог-фізик, який був одним із викладачів університету і систематично впроваджував задачі-оцінки у навчальний процес. Оригінальні завдання запропонував один з провідних науковців України, доктор фізико-математичних наук, професор ЧНУ Андрій Гусак, батьки якого родом з Благодатного. Ростиславу знову довелось змагатись із учнями, які вивчають фізику на поглибленому рівні в міських школах. За підсумками турніру він став третім та отримав цінний приз та диплом університету.

Здобутки ковтунівських школярів наочно демонструють, що в сільській школі при бажанні можна здобути міцні знання.

 

Ольга Мала,

 вчителька Ковтунівського навчально-виховного комплексу.

«Вісник Золотоніщини», 20.04.2017 р.

Погода