Наукові конференції з фізики у Ковтунах

Дві фізичні конференції, учасниками яких стали учні Ковтунів, Подільського, Драбівець та Скориківки, відбулися в Ковтунівському навчально-виховному комплексі.

Перша – 10 грудня, у той день, коли в Стокгольмі проходила церемонія вручення Нобелівської премії 2012 року з фізики. На ній йшла мова про видатних фізиків-лауреатів премії та про їх дивовижні відкриття. Надзвичайно швидко промайнув час, коли з доповідями виступали представники всіх шкіл. Було заслухано повідомлення про А. Нобеля – засновника премії, В. К. Рентгена – першого лауреата Нобелівської премії з фізики. Мова йшла також про відкриття природної радіоактивності, відкриття радіо та кінескопа, сучасні астрономічні дослідження… Учасники конференції намагались спрогнозувати, яким буде світ через 10 років.

Звичайно, не обійшлося без доповіді про лауреатів Нобелівської премії 2012 року з фізики. Ними стали французький вчений Серж Арош і американець Девід Уайнленд, які, за повідомленням Нобелівського комітету, відкрили нову еру в експериментах по квантовій механіці, показавши, що можна вимірювати стан окремих частинок, не руйнуючи їх.

Цікаві доповіді вчителів та учнів доповнювались презентаціями та відеофрагментами, які були підготовлені господарями заходу.

Завершилась конференція демонстраціями дослідів. Свої домашні заготовки запропонували представники всіх шкіл.

Вчені з ЧНУ разом з організаторами шкільної конференції

Вчені з ЧНУ разом з організаторами шкільної конференції

На другу прибули поважні науковці із Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького: завідувач кафедри фізики, заслужений діяч науки і техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор Андрій Михайлович Гусак, заслужений працівник освіти України, кандидат фізико-математичних наук, доцент Олег Іванович Богатирьов та викладач Надія Вікторівна Сторожук. Непросто їм було знайти вільний час для зустрічі із сільськими школярами. Проте той факт, що кожна із шкіл-учасників конференції має своїх випускників на фізичному факультеті, виявився найбільш вагомим для участі науковців у шкільній конференції. Тим більше, що якісний склад студентів, які є вихідцями із сіл округи, за свідченням гостей надзвичайно високий. Нічим не поступаються міським випускникам Олег Бондаренко із Скориківки, Людмила Різник із Подільського, Інна Грінько, Наталія Бонь, Ольга Грищенко із Драбівець, Вікторія та Владислав Спицькі, Тетяна Кроха, Олександр Харь із Ковтунів. Окремої розмови варті досягнення Андрія Тарановського із Антипівки, який нині працює в знаменитому університеті Лейдена (Нідерланди) та Олександра Малого із Ковтунів, який здобуває науку в далекому Сінгапурі. Це зайвий раз спростовує твердження, що сільська освіта не може бути конкурентною. За словами найбільш титулованого фізика Черкащини Андрія Михайловича Гусака було б сильне бажання та старання – і після сільської школи можна вийти на світовий рівень фізичних досліджень.

Ні в кого не викликає сумнів про те, що світ стоїть перед численними загрозами і викликами – забрудненням середовища, глобальним потеплінням, вичерпанням органічного палива, підвищенням сейсмічної активності… На переконання гостей всім цим загрозам можуть дати раду лише точні науки і, в першу чергу, їх основа – фізика.

Учасники конференції

Учасники конференції

Змістовні повідомлення вчених захопили учасників шкільної конференції. Всім було цікаво поринути в таємничий світ фізики.

Ольга Мала, вчителька Ковтунівського НВК

«Вісник Золотоніщини», 5 квітня 2013 р.

Погода