Весняний цикл свят

Разом із пробудженням природи від зимового сну починається цикл весняних свят, що супроводжується піснями, іграми, хороводами. До весняного календаря наші прадіди зараховували й свято Стрітення (15 лютого), яке вважалось перехідним містком від зимового до весняного обрядового циклу: це був день першої зустрічі зими з літом. Але справжній прихід весни пов’язувався з появою перших птахів: прилітаючи з вирію, вони на крилах несуть весну-літо, а в образі птахів прилітають душі новонароджених та прабатьків, які охороняють врожай.

Приблизним початком весни вважався день преподобної мучениці Євдокії, або Явдохи (14 березня). За старим стилем Євдокії святкували 1 березня, а цей день вважали початком нового року, який приходить із пробудженням природи. У цей день прокидається байбак, але тільки вийде з нори, «тричі свисне й знову лягає на другий бік»; далі прокидається ховрашок; ще далі – риба хвостом лід розбиває.

Весняний цикл календарних свят мав особливе значення, бо пов’язувався з закладанням майбутнього врожаю. Тому люди за допомогою обрядів та ритуальних дій намагалися всіляко прискорити прихід весни, тепла, дощу. Вони вірили, що весна принесе щедрі дари, коли її шанувати, співати їй хвалу, закликати її. Так як цей період пов’язувався ще й із пробудженням людських почуттів, то весняна обрядовість багата розмаїтими молодіжними розвагами та поетичними народними співами – веснянками, що пронизували не одне свято та обрядове дійство.

Головним святом весняного циклу є Великдень (Воскресіння Господнє) – найбільше християнське свято, яке органічно поєднує язичницькі ритуали та церковні обряди, а завершується весняний обрядовий цикл Вознесінням Господнім на сороковий день після Великодня, щорічно у четвер.

(за матеріалами сайту “Українські традиції”)

Традиції свят

Свято Василя-плаксивця має такі традиції: конкурси на кращого читця, поета, оратора; заклички до весни; ігри з журавлем; водіння хороводів-веснянок (з гуканням весен Весни Ранньої, Весни Середульшої, Весни Пізньої).

Свято Явдохи має такі традиції: гукати Весну; гукати братів — місяців; вшановувати Сонце.

Свято 40 Мучеників має такі традиції: використання словесно-рухових ігор та фольклору (скоромовки, перебалаканки, чистомовки, заклички); випікання та виготовлення жайворонів; ігри з жайворонками; традиції висміянок; зустріч Дня і Ночі.

Свято Теплого Олекси має такі традиції: вшанування козаків-рибалок, пошанування козаків-пасічників, вшанування козаків-музик; увага до людей, які зналися на тваринництві, й, зокрема, на конярстві.

Свято «Чистий Четвер» має такі традиції: прибирання оселі, оздоблення інтер’єру; сповідь.

Детальніше про святв можна прочитати за посиланнями:

15 лютого – Стрітення

24 лютого – День святого Власа

4 березня – День преподобного Льва

9 березня – “Обретіння”

Масляна, Сиропуст

Касіянів день

14 березня – “Явдохи”

Жилавий понеділок

Великий піст

18 березня – День святого Конона

22 березня – Сорок святих

30 березня – “Теплого Олекси”

“Хрестя”

7 квітня – Благовіщення

8 квітня – Благовісника

Вербна неділя

Навський Великдень

Чистий четвер

Страсна п’ятниця

Великодня субота

Великодня ніч

Великдень

Великодній понеділок

Погода