Друга неділя травня – День матері

Другої неділі травня ми вітаємо своїх матерів із Днем матері. Дату святкування встановлено Указом Президента України (Про День матері | від 10.05.1999 № 489/99).

Мати і дитяНа відміну від Міжнародного жіночого дня, який запропонувала святкувати Клара Цеткін на конференції жінок-соціалісток у Копенгагені в 1910р. День матері — засновано на християнських традиціях і відзначають другої неділі травня, який вважається місяцем Пречистої Діви Марії. Саме до Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва та допомоги.

На думку ряду дослідників, традицію святкування Дня матері започатковано давніми греками для шанування матері всіх богів — Великої богині. Давні греки відзначають День матері з часів античності. Тоді це було свято на честь богині Геї.

Англійці в VI столітті святкували Материнську неділю — четверту неділю Великого посту. Цей день був присвячений шануванню матерів країни.

Міжнародним святом День матері став завдяки США. Перша спроба започаткувати день матері в Сполучених Штатах датується 1872 роком, коли відома американська пацифістка Джулія Уорд Хоув запропонувала відзначати день єдності матерів у боротьбі за мир в усьому світі. Але тому, що це свято швидше нагадувало День миру, а не День матері, широкої підтримки воно не набуло.

У 1907 році молода американка Анна Джервіс із Філадельфії виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. Анна писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 штат Вірджинія перший визнав День матері як офіційне свято. А у 1914 році президент Вудро Вільсон оголосив День матері офіційним святом усіх штатів Америки.

Поступово друга неділя травня стала святом мам ще для 23 країн світу і понад 30 країн обрали для цього свята інші дні. Зокрема, в Узбекистані свято 8 Березня відзначають як День матері. Аргентинці та індійці відзначають День матері у жовтні, іспанці, серби й португальці — у грудні, вірмени — у квітні. В Росії – в останню неділю листопада.

Уперше День матері відсвяткував Союз Українок Канади в 1928 році, а вже наступного року свято прийшло до Галичини. У 1939 свято заборонила радянська влада. Завдяки зусиллям громадських організацій Свято матері повернулось в Україну за часів незалежності.

На відміну від 8 березня, коли вітають абсолютно всіх представниць прекрасної статі, у день матері вшановують лише мам і вагітних жінок.

На нашому сайті розміщена найбільша колекція віршів українських поетів про маму. Це наш невеликий внесок по вшануванню самої величної людини на землі – МАТЕРІ. Ми хочемо,  щоб матері відчували пошану до їхньої важкої та натхненної праці з виховання дитини, щоб поважання матері було не одноденним святом, а моральною системою поведінки.

Щастя, здоров’я всім Вам, дорогі Матері!

Погода