Чи припустиме покарання у вихованні дітей?

Щоб дитина стала Людиною, батьки повинні стати опорою та гарантом її гармонійного зсобистісного становлення. Перед батьками постають питання: “як виховувати?”, як привчити дитину до дисциплінованості?”, чи треба карати за провину?” На жаль, іноді батьки забувають, або не усвідомлюють межі між дисципліною та тим, що зветься домашнім насильством”.

Насильство в сім’ї – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю (Закон України “Про попередження насильства в сім’ї”, розділ І, ст.1).

Домашнє насильство – це система поведінки, а не окремий випадок! Отже, перш ніж карати дитину “за щось”, “для чогось”, зрозумійте:

не можна примусити дитину щось зрозуміти – треба підвести її до розуміння того, як слід робити. Правильно виховати можна лише підвищенням рівня конкретної особистості, розвитком почуття її гідності, особливості, поваги до себе як Людини. Сім’я має бути простором без насилля. Насилля породжує насилля. Покарання призводить до покарання. Це – прояви жорстокого ставлення до дитини, тому:

  • якщо є сумнів, карати чи не карати – НЕ карати;

неприпустимо навіть шльопати дітей молодше 3-х років, адже це загрожує деформації особистості, пригнобленню активності, формуванню неврозу, страху; неприпустимо карати та навіть погрожувати знаряддям покарання, завдавати болю і страху будь-якими іншими насильницькими діями (крутити вуха, скубти) – це прояви садизму;

  • неприпустимо систематично погрожувати покаранням у будь-якій формі, навіть натяком, рухом або поглядом;
  • неприпустимо приниження гідності – дитина втрачає віру в себе, своє власне “Я”;
  • неприпустимо дорікати дітям тільки за те, що Ви не в настрої, засмучені, роздратовані з якихось своїх причин, хворі, і Ваша власна неврівноваженість поза контролем.

Шановні батьки!

Невідомо, як складеться подальша доля Ваших дітей, але будьте певні, якщо зі свого дитинства вони перенесуть у доросле життя Вашу батьківську любов, то Ви навряд чи почуєте від майбутніх онуків нарікань на адресу їхніх батьків.

Недоліки треба не викорінювати, а корегувати, перетворювати їх у достоїнства! Дитина має право на особисті почуття, друзів, думки, секрети. Забезпечити їжею, одягом, навчити доглядати за собою, піклуватися про неї у разі хвороби – обов’язок дорослих. Які люди, громадяни виростуть завтра з тих, кого сьогодні б’ють рідні батьки?

Необхідно розірвати це коло жорстокості та насилля, припинити ображати дітей – краще за них немає в цілому світі. Щоб діти не тікали з дому, не шукали способу помститися, вкоротити собі віку, – любіть їх.

Погода